pondělí, 3. listopad 2003

Markéta Reindlová

Napsal(a) 

Markéta Reindlová Markéta Reindlová
Velký úspěch slavila osmadvacetiletá plzeňská varhanice Markéta Reindlová v srpnu na hudební soutěži Concours Musica Antiqua v belgických Bruggách. V těžké konkurenci padesátky mladých varhaníků ze tří světadílů získala s převahou 1. cenu v kategorii varhany. Její hra se líbila nejen mezinárodní porotě, ale i přítomným posluchačům, kteří Markétu odměnili cenou publika. V kategorii souborů zvítězilo německé barokní kvarteto L'Ornamento. Soutěž Musica Antiqua se v "Benátkách severu" Bruggách pořádá od roku 1964 a je součástí Flanderského festivalu. Před čtyřiceti lety byla historická interpretace barokní hudby v plenkách, přesto již tehdy vznikaly nejen první oddělení výuky tohoto způsobu interpretace na konzervatořích v západní Evropě, ale i první konkurzy. Musica Antiqua Bruggy se v průběhu čtyř desetiletí vypracovala na asi největší soutěž tohoto druhu na světě. V porotách se vystřídala zvučná jména: Leonhardt, Brüggen, Kuijken, Tachezi, Bijlsma, Van Nevel, Koopman, Ross, Clemencic, Hogwood, Pinnock, Huys, Savall, Schlick, Christie, Banchini, Picket, Kiehr, Rousset... Říká se, že úroveň soutěží nezaručují ani tak vítězové, jako členové poroty. Je-li tomu tak, pak je soutěž v Bruggách opravdu velmi prestižní. Avšak ani laureáti si s porotci nezadají, mezi nimi najdeme jména jako Ton Koopman, Scott Ross, John Whitelaw, Christophe Rousset, Kai Wessel, Amsterdam Loeki Stardust Quartet a Ensemble La Fenice. Nám vlak historické interpretace barokní hudby v minulosti ujel, a tak to doháníme až v posledních letech. Téměř výhradně se o to starají ženy. V roce 1997 získalo 1. cenu duo Edita Keglerová a Iva Vedralová, mezitím dostali čeští zástupci několik čestných uznání a tentokrát se trefila jejich bývalá spolužačka na pražské AMU do černého a hned v té nejdůležitější a nejstarší kategorii.

Markéta Reindlová Markéta Reindlová

Varhanní soutěž J. S. Bacha trvala osm dnů a soutěžilo se ve třech kolech, kandidáti museli být mladší 32 let. V 1. kole se hrál Bach a Buxtehude, semifinále bylo celé romantické (Mendelssohn-Bartholdy a Brahms) a finalisty čekal Schumann (Fuga über B-A-C-H ) a samozřejmě Bach: Sinfonia č. 1 , kadence ad libitum a Sinfonia č. 5 , obě z kantáty "Geist und Seele wird verwirret" (BWV 35). Finalisty doprovázel orchestr Collegium Instrumentale Brugense. Soutěže se zúčastnilo 49 mladých varhaníků ze sedmnácti zemí Evropy, Severní Ameriky (USA a Kanada) a Asie (Japonsko a Jižní Korea). Česká republika měla dvě kandidátky, Slovensko jednu. Do finále nakonec postoupilo pět varhaníků, za Markétou se umístili celkem málo výrazná Francouzka Maude Gratton (2. cena), skvělý Švýcar Benjamin Righetti (3. cena) a dále Belgičanka Els Biesemans a Ital Francesco Saverio Pedrini (oba 4. cena ex-aequo). Markéta Reindlová na sebe upozornila už v semifinále a byla odborníky tipována za favorita. Markéta hrála o něco méně osobitěji než Righetti nebo Pedrini, ale velmi solidně a bez chyb. Také její registrace byly lepší a v kadenci uplatnila kompaktnost a stylistiku. Byla to její první velká soutěž a určitě o ní ještě uslyšíme.

Mladá umělkyně se narodila v roce 1975 v Plzni v hudební rodině. Když jí bylo 14 let, tak již studovala klavír a varhany na plzeňské konzervatoři. V roce 1995 přešla na AMU v Praze do třídy Jana Hory, kde absolvovala v roce 2000. Nyní se zdokonaluje u Martina Sandera na Hochschule für Kirchenmusik v Heidelbergu. Její dosud největším úspěchem bylo 4. místo na varhanní soutěži Arthura Piechlera v bavorském Landau. "Ve skrytu duše jsem přece jen očekávala, že budu úspešná. Když jsem slyšela, že jsem ve finále, řekla jsem si: Dosáhla jsem, co jsem chtěla, dál nemám co ztratit. Vítězství mě ale skutečně překvapilo," vyprávěla Markéta ještě rozechvělým hlasem po vyhlášení vítězů. "Účast v soutěži je zkouška nervů, člověk se musí prát sám se sebou a vlastní psychikou. Když jsem ve finále usedla k varhanám a za sebou měla porotu a publikum, nejraději bych bývala utekla." Ještě že to neudělala, nejen že by nezískala 1. cenu a tím i 3.750 Euro, ale i cenu publika a pootevřené dveře do světa koncertních agentur. A co do budoucna? Markéta stojí oběma nohama na zemi: "Uplatnění varhaníků je dvousměrné, doprovod při bohoslužbách a sólistická činnost. Nejlepší je spojit obě věci dohromady. Podstata existence nástroje byla vždy náboženská a mše si zaslouží i vysokou hudební úroveň. Je dobře, že studuji sólovou hru. Na závěr mše zahraji vždy něco z velkého repertoáru a lidé v Německu to ocení."

Mirek Černý

1943, v temné noci: narozen v Praze a díky příjmení ihned vázán k hudbě (Carl Czerny). 1943-1970: zářný život v komunismu. Jídla bylo dost, demokracie, svobody, toaletního papíru, atd. mnohem méně. 1957-1970: Studie, nejdříve zeměměřič, potom hudební studie, člen profesionálního souboru Pražští madrigalisté, noty vyhrály s velkým náskokem nad metry. 1970-dodnes: ještě více svobody ztraceno svatbou s bruselskou Belgičankou Agnes (1970: dvě svatby v Praze a belgickém Dilbeeku, 2017: stále platné). Vlastník dvou státních příslušností, dvou pasů a dvou (odrostlých) synů. 1970: zabaleny stovky LP-ček s vážnou hudbou a odjezd VW-broukem 902 km směrem na západ. 1970-1984: nejdříve člen rozhlasového sboru, později redaktor Radia 3 (stanice vážné hudby státního rozhlasu). Mezitím studium holandštiny se sotva průměrnými výsledky. Od 1973: bytem v Dilbeeku (u Bruselu). Člen české menšiny v Dilbeeku, která má dohromady jednoho člena (mě samotného). 1983-dodnes: Free-lance novinář deníků De Standaard a Het Nieuwsblad, přivýdělky: úředník min. kultury, regionální ředitel zaměstnavatelské organizace a člen hudebních porot v Belgii a v zahraničí, ministerských komisí, poradních rad, předseda organizace Vlámských novinářů v Antverpách, atd. Současné aktivity: Free-lance novinář deníku Het Nieuwsblad (od 1982) a časopisů De Bond (1982), Tertio (2007), Randkrant (2015) a s hrdostí české Harmonie (1994). Přes dlouhodobou spolupráci se mnou zatím žádné z těchto medií nezkrachovalo.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.