čtvrtek, 12. prosinec 2002

Marek Štryncl ... je pod rohožkou

Napsal(a) 

Marek Štryncl ... je pod rohožkou Marek Štryncl ... je pod rohožkou
Životní styl

U zrodu mého životního stylu stojí zapomětlivost a roztržitost. Ty však vyjevují i pozitivní moment. Nemohu se spolehnout na životní stereotypy, kterými jsem procházel v minulosti. A pokud nechci zdegenerovat, tak musím začínat znovu a znovu, vytvářet nové hodnoty. Vzhledem k tomu, že jsem takzvaně "na volné noze", postrádá můj životní styl jakoukoli pravidelnost a připomíná spíše chaos. Ve skutečnosti má tento "chaos" svá pravidla, která jsou s ohledem na svůj cíl smysluplná.

Životní filozofie

Kdesi Antonín Dvořák napsal, že jeho životním mottem je Bůh, láska, vlast. Zní to dnes značně staromódně, nicméně to nemění pravdivost a aktuální potřebu tohoto motta pro naši dobu. Zcela se s ním ztotožňuji. I takový ryzí vztah k vlasti má vzhledem k nezadržitelné globalizaci na všech frontách nepostradatelné místo, a tak se nestávat ozubeným kolečkem nějaké mašinérie. Přiznám se, že se mi nelíbí rozdělovat filozofii na životní a nějakou jinou. I ty na první pohled "neživotné" filozofické disciplíny nakonec slouží životu. Není-li to tak, je to špatně. Ale umělý spor mezi lidskou praxí a teorií (rozumovým poznáním), životný - neživotný je myslím taktéž mylný.

Rodina

Zdá se, že k rodině patří kladný vztah k potomkům. Zatím čáp nepřiletěl, ale s manželkou jsme se shodli, že doba je již příhodná. Takže nám držte palce.

Oblíbená místa

Pocházím z malé vesnice Skuhrov u Jablonce nad Nisou, která má přibližně 200 obyvatel. Když vyběhnu na kopec, odkryje se neuvěřitelně krásný pohled na krajinu, který se mi nesmazatelně zaryl do duše. Český ráj se všemi možnými monumenty, Lužické hory, Jizerské hory, Krkonoše...

Oblíbená kuchyně, pití

Já toho moc nenavařím, zato má manželka vaří úžasně. Jednou, když jsem byl v jedné rodině v Německu na obědě, tak mi tak chutnalo, že jsem si spletl kuře s rybou. Nebo to bylo naopak? Zajímavé je, že i mnohé konzervy mi chutnají. Po takovém rajčatovém protlaku se mohu doslova utlouct. Alkoholické pití mě trochu komplikuje život. K ránu se brzo probouzím a nemohu spát, takže se mu vyhýbám. Ale výjimečné situace jsou výjimečné situace, třeba červené vínečko...

Hobby

Při mém stylu života se mi hranice mezi profesí a hobby zcela ztrácejí. V klukovských letech bylo koníčků jak máku. Dnes je to například pěstování brambor, kácení stromů atd. A kdyby se v mém případě pod profesí myslelo to, za co mám peníze, pak 70% profese jsou samé hobby.

Knihy

Největší část mé četby se pojí s filozofickou literaturou. Můj zájem o filozofii je tak velký, že se může srovnat s mým hudebním zaměřením. Nejde mi na prvním místě o registraci různých filozofů a jejich děl. Tato náhražková historizující tendence je filozoficky impotentní. Filozofií je třeba se zabývat zevnitř. Snažit se být osobně účasten filozofických problémů a jejich řešení. Ve filozofování mi jde především o pravdu, která se váže k lidskému životu. Jde o antropologii se svým etickým rozměrem. To se však neobejde bez přípravných disciplín, které mohou zaručit, že lidské bytí nebude vykládáno náhražkovými a ideologickými záplatami. Sem patří například noetika, filozofická logika, ontologie a teodicea. Vzhledem k mé umělecké činnosti mají jistě blízko estetické problémy. To vše se rozhodně nemůže obejít bez diskuze s novověkými a současnými filozofy. Například nyní se již podruhé snažím prostudovat Kritiku čistého rozumu Imanuela Kanta. Z našich současných filozofů to jsou třeba Michálek, Hejdánek, Petříček atd. Jsou to vesměs autoři, se kterými nemohu souhlasit. Vlastně jsem zjistil, že mám oblibu ve čtení knih, které jsou mi názorově vzdálené.

Filmy

Někdy, zvláště po celodenní zkoušce, nebo sezení u počítače, si jdu vypláchnout hlavu i do kina. Často na to, co zrovna v tu chvíli dávají, takže se setkám s dost podivnými filmy. Co obdivuji, to jsou různé efekty a hlavně v mnohých případech filmová hudba, která využívá například možností symfonického orchestru v přiměřené kombinaci se zajímavými počítačovými zvuky. A tak mám sen. Velký kinový sál, živý orchestr a k tomu umělecky pojatá filmová projekce, která zde nebude vládnout jako ve filmu, ale bude sdílet a dokreslovat skvělou hudbu. Mnohé "akčně" orientované filmy mají tu výhodu, že si ideologicky na nic nehrají. Filozoficky si všímám, jak podivné filmy pod rouškou levné zábavy, nebo i vysoké umělecké úrovně podsouvají "hluboké" ideologické myšlenky a klišé. A tak tyto filmy až moc dobře o nás cosi vypovídají. Jinak mezi oblíbené filmy ze současné produkce patří Pán prstenů , Samotáři ...

Poslech jiné než klasické hudby

Přiznám se, že nejsem schopen, podobně jako u televize, poslouchat hudbu jako kulisu k jiné činnosti. Dobrá i stupidní hudba přitahuje mou pozornost. Proto toho moc nenaposlouchám a jsem radši, když například v hospodách nic nehraje, abych mohl vůbec s někým normálně komunikovat. Spíše svátečně si se zájmem poslechnu jak tradiční, tak i současný jazz, dále třeba Beatles, Queen, dvojici Simon a Garfunkel, Stinga atd. Někdy mě kupodivu osloví i jednotlivé skladby "tvrdšího" stylu.

Volný čas

Nejčastěji trávím svůj volný čas s manželkou, dále například na filozofických přednáškách či diskusích. Někdy se i rád "flákám".

Jiné povolání

Když mi bylo asi sedm let, přál jsem si být buď hudebníkem, čtenářem, nebo potápěčem. První dvě možnosti se splnily. Takže zbývá už jen potápěč.

Dina Šnejdarová

Hudbě se věnuje přibližně od svých pěti let. Postupně prošla školením klavír-varhany-cembalo-dirigování-liturgická praxe-základy zpěvu a muzikologie (FF UK), souběžně s tím se řadu let věnovala klasickému baletu pod vedením nezapomenutelné Dagmar Špryslové a krátce též scénickému tanci (Vysokoškolský umělecký soubor, dnes Taneční centrum Praha). Její „hudební mámou“ se stala pedagožka Alena Kuklová, rodačka z Poličky, díky níž neztratila radost z hudby a přibližně v devíti letech objevila tvorbu 20. století, zejména Bohuslava Martinů a Bély Bartóka. Za průnik do hudebně-analytického myšlení vděčí varhanici Miroslavě Svobodové, za překonání obav z improvizace Jitce Chaloupkové (Konzervatoř České Budějovice). V muzikologii se soustředila na hudbu starších období. Pracovala jako zástupkyně šéfredaktora Harmonie, spolupracovnice ČRo Vltava, editorka koncertních programů FOK, knihovnice Hudebního oddělení NK ČR. V současné době se věnuje vzdělávání svých dvou dcer a hudební publicistice (Harmonie, Czech Music Quaterly, FOK, Česká filharmonie, Pražské jaro), provozuje též autorský Dinin nevyvážený blog (dinasnejdar.blogspot.cz). Jejím nej- autorem je již od dětství Johann Sebastian Bach.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.