Pražskou koncertní nabídku osvěží v září netradiční harfový recitál. Po několika letech přiveze do Prahy své žáky z Královské konzervatoře v Bruselu harfistka Jana Boušková. Na této prestižní instituci vede Jana Boušková již přes deset let mezinárodní třídu mladých harfových talentů prakticky z celého světa, kteří již samy stojí na počátku slibné kariéry. Svou třídu, která patří k největším v Evropě, Boušková na jaře představila na úspěšném koncertu v Belgii a již za pár dní uvede své nadějné žákyně z Evropy i zámoří v Praze.
V září představíte po belgické premiéře i v Praze své žáky z Královské konzervatoře v Bruselu. Na jaké zajímavé mladé harfisty se můžeme těšit? Podle čeho jste své žáky vybírala? Naposledy jsem takto své studentky z Bruselu přivezla do Prahy asi před šesti lety. Byl to nesmírně úspěšný koncert a lidé z publika mě prosili, abych takové akce pořádala častěji, že to byl nesmírný zážitek. Bohužel se mi to tolik let nepodařilo a tak letos konečně přání posluchačům opět splním. Mé studentky nejsou jen Belgičanky, ale naopak je to ukázka všech možných národností z celého světa. Z Belgie mám letos ve třídě pouze dvě a ostatní do celkového počtu 15 studentů jsou z Francie, Německa, Slovinska, USA, Hong Kongu, Polska, Maďarska a Itálie. Na koncert do Prahy jsem vybírala ty nejúspěšnější z řad těch, které studovali u mě ještě v loňském roce.
Na Královské konzervatoři v Bruselu vyučujete již jedenáctým rokem, kromě toho působíte i v Praze a poskytujete četné mistrovské kurzy. Vašima rukama tedy prošla celá řada mladých talentů. Jakého úspěchu svých studentů si v této oblasti nejvíce ceníte? Samozřejmě mě úspěchy studentů velmi těší. Mám ve svých řadách takové, kteří vyhrávají soutěže a konkurzy do orchestru po celém světě. Je to vždy obrovská radost. Mám bývalou studentku ve Vídeňské filharmonii, v opeře v Bruselu, ta dokonce teď aktuálně v těchto dnech vyhrála i renomovanou soutěž ARD v Mnichově, jeden student vyhrál konkurz do orchestru Daniela Barenboima v Berlíně, jiná studentka zase působí v Buenos Aires a další dvě získaly, jak 2. cenu, tak 3. cenu na největší harfové soutěži v Izraeli. Ta, co se umístila na 2. místě bude také účinkovat na pražském koncertu.
Jaké postavení má Královská konzervatoř v Bruselu a její harfový obor ve světovém měřítku? Musím se pochlubit, že opravdu má třída se řadí mezi největší v Evropě. Jelikož si mohu své studenty na přijímacích zkouškách i sama vybírat, úroveň je vysoká a samotná škola má v Evropském měřítku velké renomé.
Vaše třída v Bruselu se každým akademickým rokem rozrůstá, což je v první řadě důkaz uznání Vašich uměleckých i pedagogických kvalit. Myslíte, že jde tento trend ruku v ruce s rostoucí oblibou harfy? Může to být opravdu tím, že se harfa stále vice stává oblíbeným nástrojem. Jsem samozřejmě potěšena, že má třída je takto vyhlášená a na přijímací zkoušky přichází až 10 studentů ročně. Počet žáku je ale omezený a i když maximálně mohu mít ve třídě 14 žáků, letos jsem přijala ještě o jednu studentku navíc.
Pedagogické kariéře jste se začala prakticky věnovat již na začátku své kariéry. Vnímáte nějaký vývoj či změny u mladé generace za tuto dobu z hlediska úrovně a kvalit? Co čeká podle Vás harfový obor do budoucna z tohoto pohledu? Začínala jsme vyučovat oficiálně na Pražské konzervatoři již ve svých 23 letech. Úroveň student od té doby neskutečně vzrostla a velmi mě to těší. Určitě má harfa vykročeno k lepším zítřkům, pokud ji budou reprezentovat jen výborní hráči. A to je můj cíl.
Co považujete z hlediska pedagogického na základě svých zkušeností za klíčové pro nastartování úspěšné kariéry mladého harfisty? Tak, jak to platí ve všech oborech. Musí být pracovitý, svědomitý, trpělivý, pokorný a věřit sám sobě a svému umění. Já se snažím svým studentům vštěpovat, aby poslouchali co nejvíc ostatní nástroje a nezůstávali jen ve svém harfovém, svým způsobem, limitovaném světě. Inspirace interpretačního umění jiných nástrojů je pro dobrou hru na harfu totiž tak nesmírně důležitá.
Koncert s podtitulem „Královna harfy Jana Boušková představí své žáky z Bruselské královské konzervatoře“ se uskuteční ve svátek sv. Václava, tedy 28. 9., od 19:00 hodin v Sále Martinů v Lichtenštejnském paláci na Praze 1. Desatero mladých talentovaných harfistek představí své umění ve skladbách Smetany, Faurého, Hindemitha, Spohra, Alvarse, Grandjanyho či Andrése. Spolupořadatelem koncertu je Městská část Praha 1. Více informací najdete na www.bellarte.cz