neděle, 16. leden 2005

Gratias Agit pro Riada Kudsiho

Napsal(a) 

Gratias Agit pro Riada Kudsiho Gratias Agit pro Riada Kudsiho

RIAD KUDSI (1950), houslista, dirigent a umělecký ředitel Emirates Children's Symphony Orchestra, dlouhodobě propaguje českou hudební kulturu ve Spojených arabských emirátech. Organizuje koncerty české hudby v zahraničí a benefiční koncerty, v SAE pořádal hudební večery určené k financování oprav Národního divadla a Rudolfina po povodních v roce 2002 v SAE. V Černínském paláci v Praze obdržel po boku dvanácti významných osobností a třech institucí dne 21. června Cenu Gratias Agit udělenou ministrem zahraničních věcí Cyrilem Svobodou za úspěšné šíření české kultury v zahraničí. Několik minut po slavnostním ceremoniálu přijal čerstvý laureát se syrskou nonšalancí, otevřeností a širokým úsměvem nabídku pro rozhovor, který se později uskutečnil v jedné z kaváren poblíž Staroměstského náměstí.Pane Kudsi, pocházíte ze syrského města Aleppo. Jak probíhala vaše cesta za hudbou? Pocházím z hudební rodiny a můj otec mne začal učit hrát na housle v osmi letech. Po maturitě jsem šel studovat architekturu, zároveň jsem ukončil hudební školu s vyznamenáním a dostal jsem stipendium pro talentované hudebníky. To bylo rozhodující, abych ukončil ve třetím ročníku studium architektury a věnoval se profesionálně hudbě. Byl jsem přijat na pražskou konzervatoř k panu profesorovi Rejžkovi. Po absolutoriu konzervatoře v roce 1974 jsem byl přijat na Akademii múzických umění v Praze k panu profesorovi Tomáškovi, vystudoval jsem zde obor hra na housle a obor dirigování. Díky oběma profesorům jsem dosáhl výborné úrovně a mohl tak nastoupit profesionální dráhu houslisty.

Po ukončení AMU v roce 1979 jste odjel do Sýrie. Jaká umělecká dráha vás tam očekávala? Založil jsem Syrské trio a Syrský komorní orchestr. Současně jsem pracoval v rozhlase a v televizi na hudebních pořadech zaměřených na klasickou hudbu.

Kde jste se naučil česky? Samozřejmě přispěla k tomu studia v Praze, ale zároveň jsem se v roce 1979 oženil s Češkou, má žena pochází z Chebu. V létě sem jezdíváme. Mám dvě dcery, doma mluvíme česky. Od roku 1997 mám také vedle syrského i české občanství.

Jak se vám líbí prostředí v Dubaji, kde žijete? Jsou zde příjemní lidé, přátelí se. Dubaj je složena z více než sta národností, které lidé reprezentují. Ale nevidím, že by tam byly rasové problémy. Každý přijede a věnuje se své práci. Každý má své náboženství a je úplně volný, aby šel do mešity nebo šel do kostela nebo kamkoliv by chtěl, svým způsobem, jak chce. Je to otevřená společnost a v Dubaji mají všechny národnosti otevřeno. Dubajská vláda se snaží, aby všichni lidé měli to, co jim vyhovuje.

Cizinci si vytváří vlastní komunity, usilují o zachování kořenů vlastní kultury... Ano, jsou zde komunity a dokonce v roce 2006 se otevře v Dubaji divadlo, kde se budou provádět koncerty komunit, prezentace jejich kultur. Divadlo dostává dotace od dubajské vlády. V SAE je málo Čechů, ale jsou tam. Myslím si, že česká ambasáda podporuje jejich snahy. Při kterémkoliv mém koncertu se mi také snaží pomáhat.

V Dubaji jste se zaměřil na pedagogickou práci? Začal jsem soukromě vyučovat žáky a po pěti letech jsem se rozhodl udělat asi z patnácti dětí menší orchestr. Tento orchestr existuje do dnešní doby. Tvoří jej děti od 6 do 16 (18) let. V roce 1993 dostal název Emirátský dětský symfonický orchestr. Postupně jsem tento orchestr rozšířil o další dechové nástroje a v dnešní době má přes padesát hráčů, současně je pod patronací Ministerstva informací a kultury SAE. Tvoří jej děti z různých států, mimo jiné ze Sýrie, Libanonu, Iráku, Koreje, Indie, Ruska, Austrálie, Nového Zélandu, USA. V zahraničí jsme vícekrát koncertovali v Kuvajtu, Ománu, České republice a ve Francii.

Má vaše práce s orchestrem i nějaké úskalí? Velkým problémem je odchod hráčů z důvodu ukončení práce rodičů, kteří opouští SAE. Znovu a znovu musím začínat s novými dětmi, doplňovat orchestr tak, aby neklesala jeho úroveň. A to je velmi náročné. Mým snem je otevřít soukromou hudební školu.

S orchestrem pořádáte benefiční koncerty... Kolem devadesáti procent koncertů s orchestrem jsou benefiční: hrajeme pro různé organizace, na pomoc handicapovaným dětem, koncerty ve prospěch akcí Děti v Kosovu, Děti v Somálsku, Děti ve světě pro UNESCO. Jeden z posledních benefičních koncertů byl věnován následkům zemětřesení v Iránu. V roce 2002 jsme přispěli benefičními koncerty na poškození pražských kulturních památek, zejména pak Národního divadla a Rudolfina.

V květnu letošního roku jste uspořádal v Dubaji první ročník mezinárodního hudebního festivalu pro mladé virtuózy. Tento festival nese název The First Dubai International Peace Music Festival for Young Virtuosos . Na festivalu vystoupili kromě hudebníků z Arménie, Egypta, Ruské federace a Indie rovněž čtyři studenti z pražské konzervatoře a šest žáků Základní umělecké školy A. Dvořáka z Karlových Varů. V hodnotící porotě zasedal také profesor hry na housle Václav Richter. Součástí festivalu je totiž soutěž hry na sólové nástroje. Vítězové měli možnost vystoupit na závěr s Emirátským dětským symfonickým orchestrem.

Pane Kudsi, děkuji vám za rozhovor. Chtěl byste něco vzkázat čtenářům? Hledám v České republice talentované děti do příštích ročníků festivalu. Je možné využít kontaktu přes e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.musicnus.com.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.