Grammy a Midem

Rok co rok se opakuje stále stejný postup našich i světových médií. Ve zpravodajství se zapomíná na klasickou hudbu. Zvlášť trapné je to v případě Grammy. Přijměte proto krátký komentář.

Nejvíce ocenění na amerických Grammy Awards nasbírala firma Sony Classical. Steven Epstein se stal už poněkolikáté producentem roku, poslechově příjemný projekt cellisty Yo-Yo My Obrigado Brazil je nejlepším crossoverovým albem s nejlepším zvukem a Emanuel Ax , známý z Pražského jara, obdržel cenu za nejlepší instrumentální sólovou nahrávku (Haydnovy klavírní sonáty ). Z dvou cen se těší Deutche Grammophon: v USA nesmírně populární Pierre Boulez a Vídeňská filharmonie jsou hlavními aktéry nejlepší orchestrální nahrávky (Mahler: 3. symfonie ) a basbarytonista Thomas Quasthoff a mezzosopranistka Anne Sofie von Otter si zapíší do svých životopisů nahrávku Schubertových písní s orchestrem jako nejlepší vokální projekt. Úspěšné byly labely firmy Warner, které u nás nejsou bohužel skoro vidět: Janáčkova Jenůfa (jediným Čechem je zde Eva Randová ) na labelu Erato je nejlepší operní nahrávkou roku (velký úspěch pro v posledních letech upozaděného dirigenta Haitinka ) a Kronos Quartet se sopranistkou Dawn Upshaw má cenu za nejlepší komorní projekt (Berg: Lyrická suita ; Nonesuch Records). Dva úspěchy si připsala EMI: Nejlepší instrumentální nahrávku s orchestrem vyprodukoval Maxim Vengerov (Rostropovič , LSOhouslové koncerty Brittena a Waltona, EMI Classics) a nejlepší projekt s účastí sboru dirigent Paavo Järvi (Sibeliovy kantáty ; Virgin Classics). Nejcennější ocenění – nejlepší klasické album roku – získala značka SFS Media San Francisco Symphony Orchestra . Její šéf Michael Tilson Thomas fantasticky nahrál Mahlerovu 3. symfonii (!) a Písně o mrtvých dětech .

Na MIDEM v Cannes triumfovaly malé a střední firmy. Z velkých pouze Decca (tenorista Juan Diego Flórez za titul Una furtiva lagrima ) a EMI (cellista Han-Na Chang a dirigent Pappano za Prokofjevovu Sinfonii Concertante ). Významný úspěch slavila hudba Martinů (kvarteto téhož jména triumfovalo z druhým dílem souborné nahrávky smyčcových kvartetů ; Naxos) a Dvořáka (klavírní kvinteta v podání Pražákova kvarteta a Ivana Klánského ; Praga). Po jedné ceně získaly labely Alpha (L'Arpeggiata ), Opus 111 (Scarlatti: Stabat mater , Concerto Italiano ), Analekta (Les Voix baroques ), BIS (Brautigam za další díl Haydnových klavírních sonát ), Alia Vox (letošní hosté Pražského jara Hesperion XXI se Savallem ), Harmonia Mundi (Händel: Rinaldo ; Jacobs ), Hänssler (Beethoven: 9. symfonie; Norrington ), Ondine s nahrávkou hudby Vaskse, Hyperion (Hamelin ; klav. dílo Ornsteina), Marco Polo (hudba Santose), Wergo (CD premiéra opery Harmonie světa od Hindemitha), Audite (archivní nahrávka Mahlerovy Písně o zemi s Kubelíkem ). Výrazně úspěšná byla opět firma Naxos s dvěma cenami (Pašije od Pärta a zmíněný Martinů). Cenu za celoživotní dílo obdrželi tři muži a jedna žena: Régine Crespin , Zoltán Kocsis , Claudio Abbado a stvořitel firmy BIS Robert von Bahr (30. výročí labelu). Cenu za celoživotní kompoziční dílo přiřkli šéfredaktoři významných hudebních časopisů Peteru Eötvösi .

Sdílet článek: