čtvrtek, 24. únor 2005

Fejeton Lukáše Hurníka: Hřích

Napsal(a) 

Fejeton Lukáše Hurníka: Hřích Fejeton Lukáše Hurníka: Hřích
Trombonista na obrázku udělal loužičku. Hanba mu! Inu, lidé, kteří hudbu tvoří a provozují, jsou hříšníci jako všichni ostatní. Někdo větší, někdo menší. Carlo Gesualdo da Venosa byl například vrah. Vražda manželky a jejího milence byla pečlivě naplánovaná, žádné náhlé pomatení smyslů. Jsme si vědomi Venosova smrtelného hříchu, a přesto ho už staletí vnímáme v prvé řadě jako velkého skladatele. Lully existenčně zničil kolegu Moliéra zákeřnou autorskoprávní kličkou, jeho hudba však dnes právem prožívá boom. S Wagnerovým antisemitismem už máme větší problémy. Ale až budeme v dubnu sedět v Národním divadle a poslouchat jeho Ring, nenecháme si autorovým problematickým světonázorem zkazit dojem z geniálního díla.

Lully, Wagner, Venosa mají štěstí, že se jejich přečiny nezabývá český tisk. Pokud by se svých odsouzeníhodných činů dopustili dnes, jejich umělecké výkony by byly pravděpodobně rázem zapomenuty. Nemohli by očekávat jakoukoli pozitivní zmínku o svých celoživotních zásluhách, kdežto každý drb by se stal hodný zveřejnění, a to už v době, kdy by právoplatný rozsudek nebyl ještě v dohlednu.

Čin, který působí dítěti újmu, je-li dokázán, zasluhuje etické i právní odsouzení. Žurnalistika má ovšem také svou etiku. Patří k ní i vyváženost v poskytování informací. Myslím, že není možné popsat desítky stránek vyprávěním, jak sbormistr údajně ubližoval dětem, a nezmínit se o tom, co jim - a nejen jim - účinkování v prestižním sboru přineslo. Náš schopný, pohotový, ba přímo "bleskový" žurnalista by při svém obětavém pachtění za emotivními svědectvími jistě dokázal vypátrat i taková, která hovoří ve sbormistrův prospěch. Jenomže prostoru je nedostatek, zvláště v tiskovinách, které se o hudební umění začaly zajímat až v souvislosti s tímto případem... V celém světě obdivovaná a léta budovaná tradice českých dětských sborů zjevně nepředstavuje pro tyto žurnalisty žádnou velkou hodnotu. Zásada presumpce neviny rovněž ne.

Jestliže se obvinění potvrdí, hrozí nám, že mnozí jednodušeji uvažující rodiče přestanou posílat své děti do sborů a velkolepá umělecká tradice bude ohrožena. Tato politováníhodná situace však nebude mít jen jednoho viníka.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.