Dobře investované peníze

Někomu by se mohlo zdát, že zkratka SAI vůbec nemá co dělat s vážnou hudbou. Aspoň tak se vyjádřilo několik desítek vážných muzikantů, když jsem před nimi vyslovila název Svaz autorů a interpretů . Málokdo ale ví, že SAI už třetím rokem financuje cyklus koncertů věnovaných nejenom soudobé, ale i současné české hudbě, to jest současným českým autorům a interpretům.

Jak to vlastně začalo? Víme, že jsou skladatelé známí a ve zralém věku a také jsou skladatelé neznámí a neméně talentovaní, ale v nezralém věku. Napadlo nás, že ti takzvaně nezralí by měli mít víc možností provést své skladby. Protože za svou hudbu ještě nejsou placení, pochopitelně potřebovali finanční podporu. SAI samozřejmě požádal o podporu projektu také Ministerstvo kultury, Nadaci Český hudební fond a jiné organizace.

První cyklus se uskutečnil na jaře roku 2000. Podařilo se uspořádat dva koncerty ve Foerstrově síni v Praze, kterou nám laskavě poskytla Foerstrova společnost – složka České hudební společnosti. Kde jinde bychom mohli hledat potenciální účastníky těchto projektů než na pražské Akademii múzických umění. Právě „Studio N“, nedávno založené uznávanou skladatelkou Ivanou Loudovou, nám ochotně pomohlo. A tak poprvé za finanční pomoci SAI mladí skladatele představili sami sebe.

Ve druhém ročníku cyklu, který se konal ve stejném sále v roce 2001, jsme věnovali pozornost významným životním jubileům českých autorů a interpretů. Ivana Loudová oslavila své 60. narozeniny a soubor Due Boemi di Praga 45. výročí své koncertní činnosti. Zněla opět jen a jen česká soudobá hudba. Na prvním koncertě hráli mladí interpreti – studenti pražské Akademii múzických umění, které si Ivana Loudová vybrala. Na druhém zahráli Due Boemi di Praga, kteří velmi ochotně – i přes svou zaneprázdněnost – souhlasili s účastí na našem projektu.

Přišel rok 2002 a dostali jsme se ke třetímu cyklu. Tentokrát to byly tři koncerty – dva ve Foerstrově síni a jeden v muzeu Antonína Dvořáka. Cyklus byl znovu uskutečněn ve spolupráci se „Studiem N“ při HAMU za přímé účasti doc. Ivany Loudové. Poprvé jsme měli hosty ze zahraničí: violoncellistku Barbaru Brauckmann a skladatelku Vieru Janárčekovou . Jako každý rok byl první koncert ponechán mladým autorům a interpretaci jejich nejnovějších děl. Na třetím koncertě v muzeu Antonína Dvořáka mělo vystoupit mladé Nosticovo kvarteto. Na poslední chvíli jsme se ale dozvěděli, že primárius kvarteta je indisponován. Jistě si umíte představit co to znamená, když z koncertu, který se má uskutečnit za pouhých šest dní, zbyde jenom papírový program. Proto jsme byli vděčni Stamicovu kvartetu , které jako jediné z mnoha oslovených bleskově a s velkým úspěchem zachránilo situaci. Tohoto koncertu se také na poslední chvíli zúčastnila americká klavíristka Patricia Goodson a flétnistka Lenka Kozderková .

Doufáme, že po třech úspěšných pokusech se podaří i v příští sezoně uskutečnit další cyklus koncertů, který znovu přispěje k popularizaci české soudobé hudby a převážně mladých autorů a interpretů.

Sdílet článek: