pondělí, 6. květen 2002

Česká smyčcová kvarteta: Škampovo kvarteto

Napsal(a) 

Česká smyčcová kvarteta: Škampovo kvarteto Česká smyčcová kvarteta: Škampovo kvarteto
Kvarteto, jehož rok vzniku si lze v množství českých kvartet dobře pamatovat, je Škampovo (Pavel Fišer, Jana Lukášová, housle, Radim Sedmidubský - viola, Jonáš Krejčí - violoncello ). Vzniklo na jaře v roce 1989 během studií jeho členů na AMU pod vedením profesorů s velkou pedagogickou praxí v tomto oboru - Antonína Kohouta a Milana Škampy. Talentovaní, cílevědomí a prací posedlí jedinci neuvěřitelně rychle srůstali. Postupovali strmě a s ohromujícími výsledky: za rok tvrdé práce získali cenu jako nejlepší kvarteto ve finále v soutěži ve Florencii a další rok první cenu v soutěži v holandském Heelrenu. Když v roce 1993 dostali pozvání do londýnské Wigmore Hall, svým výkonem zaujali natolik, že jim Královská filharmonická společnost udělila ocenění Best Debut 1993. Na základě tohoto úspěchu se stali čtyři roky rezidenčním kvartetem této slavné koncertní síně a odehráli tam desítky koncertů.

Škampovo kvarteto patří k cestovně velmi extenzivním souborům. Počtem zemí, jež doposud navštívilo, se může zařadit mezi mnohem starší soubory. Není smyslem těchto řádek je vyjmenovávat. Exkluzivním vyústěním jejich snah a důkazem kvality je časově neomezená smlouva hostujících profesorů komorní hudby na London Royal Academy of Music.

Šest CD, která pro firmu Supraphon natočili, dokumentuje slova o prudkém růstu i snaze setrvat na dobyté pozici. Haydnovy, Mozartovy, Beethovenovy, Brahmsovy, Dvořákovy, Smetanovy, Ravelovy a Janáčkovy skladby, která na ně nahráli, jsou pečlivě vybranými ukázkami z repertoáru a postihují jejich schopnost mimořádně senzitivního vcítění do období interpretovaného díla. Jestliže u některých souborů v každé stylově odlišné kompozici slyšíme v prvé řadě jejich interpretační postoj, pak u Škampova kvarteta to lze chápat opačně. Cokoli hrají, hrají s uchopením, jež odpovídá etapě vzniku díla. Přístup k nastudování vychází nejen z poučenosti o té či oné skladbě, ale i z bytostného sepětí s ní. Markantně o tom vypovídá nahrávka obou Janáčkových kvartetů, jejichž interpretace, jak ji můžeme posuzovat v porovnání s desítkami ostatních, je nová v jakémsi "návratu k Janáčkovi". Kvartetisté vystopovali řadu Janáčkových poznámek z dopisů a zápisků, vyslechli co možná všechny dostupné prameny, dochované ústním podáním o skladatelově představě, ať už o obsahu díla samotného či interpretace. Za zmínku stojí z těchto "poznávacích cest" vytvořený koncertní program, který uvádějí pod názvem Janáček a jeho moravské kořeny. V něm nejen hrají fragmenty i celé dílo, ale také notové zápisky a sčasovky k němu se vážící sami notují, slovy komentují skladatelovy poznámky apod. Škampovo kvarteto oživuje v Janáčkových dílech nejen notový záznam, ale snaží se interpretací postihnout i situaci a pocity při vzniku díla. Projevuje se to temporytmem celku, na malých plochách vycítěnými proměnami něhy a tvrdosti, rytmickými nuancemi ve stanovených tempech jednotlivých vět. Jejich interpretace je slitou mozaikou z mnoha odštěpků, které najednou poskytují nový poslech.

Po úspěšných reakcích zahraničního publika na jejich komponovaný pořad Janáček a jeho moravské kořeny se kvartetisté chystají předložit tento typ prezentace Janáčkovy hudby i českému posluchači. Možná, že i domácí poučený milovník Janáčkovy hudby v něm najde obohacení.

Diskografie

Supraphon

L. van Beethoven: Smyčcový kvartet f moll, op. 95

B. Smetana: Smyčcový kvartet d moll, č. 2

J. Haydn: Smyčcový kvartet d moll, op. 76, č. 2

F. Schubert: Kvartetní věta c moll

M. Ravel: Smyčcový kvartet F dur

L. van Beethoven: Smyčcový kvartet e moll, op. 59, č. 2

W. A. Mozart: Kvintet A dur

A. Dvořák: Smyčcový kvartet F dur, op. 96, "Americký"

J. Brahms: Smyčcový kvartet c moll, op. 51, č. 1

L. van Beethoven: Smyčcové kvartety op. 127 a 135

L. Janáček: Smyčcové kvartety č. 1 a 2

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.