Česká filharmonie

Zde jsou naše tipy z únorového programu České filharmonie a Českého spolku pro komorní hudbu.

Beethovenova Eroica a Houslový koncert Samuela Barbera

„Hrdinská symfonie složená k oslavě památky Velkého Člověka a věnovaná jeho ušlechtilé výsosti knížeti Lobkovicovi Ludwigem van Beethovenem.“ V pořadí třetí Beethovenova symfonie vznikající v roce 1804 představuje průlom v tehdejší symfonické tradici. Na svou dobu mimořádná délka (přes 50 minut) i náročnost, osobitě tvarovaná témata, ucelený a vyvážený tvar, sugestivní výrazová hloubka a přesvědčivost.

Samuel Barber (1910-1981) je jedním z nejvyhledávanějších amerických skladatelů. V jeho hudebním myšlení převažuje novoromantická mluva s výraznými melodiemi, ale vystopujeme i jazzové prvky nebo vlivy Igora Stravinského (komplikované rytmy). Třívětý houslový koncert byl dokončen v červenci 1940 – premiéru měl o rok později.

F. MENDELSSOHN-BARTHOLDY: Ruy Blass, předehra op. 95S. BARBER: Koncert pro housle a orchestr op. 14. L. VAN BEETHOVEN: Symfonie č. 3 Es dur „Eroica“ op. 55

Česká filharmonie, housle: František Novotný, dirigent: John Nelson

10. a 11. února 2005 v 19:30 hod.

Rudolfinum, Dvořákova síň, cyklus A/B 4

Manhattan String Quartet hostem Českého spolku pro komorní hudbu

Soubor, který koncertuje už 34. sezonu, je kritiky považován za přední komorní těleso ve Spojených státech amerických. Významné mezinárodní postavení si MSQ zajistil mimo jiné jako interpret všech 15 smyčcových kvartetů Dmitrije Šostakoviče. A právě Šostakovičův Smyčcový kvartet č. 11 op. 122 soubor zahraje na svém pražském vystoupení. Dále zazní Smyčcový kvartet op. 80 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Kvintet C dur Franze Schuberta s violoncellistou Evženem Rattayem.

F. MENDELSSOHN-BARTHOLDY: Smyčcový kvartet op. 80. D. ŠOSTAKOVIČ: Smyčcový kvartet č. 11 op. 122F. SCHUBERT: Kvintet C dur pro dvoje housle, violu a dvě violoncella op. 163

Manhattan String Quartet (USA), violoncello: Evžen Rattay

16. února 2005 v 19:30 hod. Rudolfinum, Dvořákova síň, cyklus ČSKH II 5

Ilan Volkov poprvé s Českou filharmonií

Mladý dirigent pochází z Izraele, studoval v Jeruzalémě a v Londýně. Vystupoval už mimo jiné s Bostonskou, Newyorskou, Izraelskou nebo Helsinskou filharmonií. Od roku 2001, ve svých 25 letech, je šéfdirigentem BBC Scottish Symphony Orchestra. Českou filharmonii zná prozatím z některých jejích nahrávek: „Zvuk a styl z Talichových nahrávek mě velmi oslovuje – nevím, jak je tomu dnes, ale předpokládám, že základní rysy interpretační tradice ČF v orchestru zůstaly. Zvuk totiž není těžký (…), cítím z něj plno energie, je to rytmicky pregnantní, ale zároveň z něj vyzařuje jakási svoboda, volnost hraní, orchestr dýchá.“

B. BRITTEN : Sinfonia da requiem op. 20. R. STRAUSS: Koncert č. 2 Es dur pro lesní roh op. 86. C. DEBUSSY: Images

Česká filharmonie, lesní roh: Ondřej Vrabec, dirigent: Ilan Volkov

17. a 18. února 2005 v 19:30 hod. Rudolfinum, Dvořákova síň, cyklus E/F 4

Připravuje: redakce Rudolfinum Revue

www. ceskafilharmonie.cz

Sdílet článek: