Beroun zvedá laťku

Berounská ZUŠka sídlí přímo v centru města, ve třech historických budovách, které propojuje romantické atrium. V letošním roce se v ní vzdělává 684 žáků v hudebním, výtvarném a tanečním oboru. Dalších 120 žáků a studentů navštěvuje kurzy doplňkové činnosti. „Předškolní děti od 4 let navštěvují program Umění hrou, kde se jim střídá po týdnech výtvarka, hudebka a tanec. Tento program je dvouletý, za tuto dobu se děti mají možnost rozhodnout, který umělecký obor je láká nejvíce a na ten poté skládají talentové přijímací zkoušky. Na výtvarce máme kurz přípravy na umělecké střední školy pro studenty 8. a 9. tříd, ale také kresbu a malbu pro dospělé. U dospělých jsme zaznamenali velký zájem a letos u nás studují hned tři skupiny, jedna dopolední a dvě večerní.  Dalším kurzem je FitBalet pro dospělé a dospěláci se u nás učí také hrát v individuálním studiu na hudební nástroje nebo zpívat. V kurzu Divadelní praktikum se děti učí divadelnímu a hereckému řemeslu, vytváří si kulisy, masky a každým rokem mají premiéru představení v den ZUŠ Open. Do budoucna bychom se rádi zaměřili na umělecké vzdělávání seniorů,“ říká zástupkyně ředitelky berounské ZUŠ Andrea Borovská a pokračuje ve výčtu specifik: „Specialitou naší školy je existence dětské poroty složené ze žáků naší ZUŠ, která pod mým vedením nominuje a hodnotí audiovizuální díla pro děti a mládež. Již šestým rokem tato porota vyhlašuje vítězný snímek a předává cenu Berounský medvídek na slavnostním večeru Ceny Trilobit, který je přenášen přímým přenosem na ČT Art.“

Jak jste se zapojili do prvního ročníku ZUŠ Open? Jaké byly ohlasy dětí a veřejnosti? Do prvního ročníku ZUŠ Open jsme se zapojili mezi prvními a to při slavnostním zahájení MHF Pražské jaro. Na pražskou Kampu jsem vyslali čtyřicetičlenný dechový orchestr ODDechovka a výstavu asi 60 krajinomaleb. V den konání prvního ročníku ZUŠ Open vyrostlo na náměstí v centru Berouna obrovské pódium, na kterém účinkovali hudebníci, zpěváci, tanečníci a také učitelé naší ZUŠky. Milým hostem byl dirigent a houslista Jan Talich, prasynovec dirigenta Václava Talicha, jehož jméno nese naše škola. Jan Talich posílil pro tuto příležitost řady houslistů ve smyčcovém Podstatném orchestru. Následovalo divadelní představení v atriu školy a večer byla vernisáží zahájena výstava prací výtvarného oboru. Příprava byla náročná, ale jak účinkující, tak diváci byli spokojeni a naši žáci i učitelé sklidili velký obdiv.

 , foto ZUŠ Václava Talicha Beroun

Jaké akce připravujete letos? Kde budou probíhat, jaké další instituce do nich budou zapojené, jaký bude program? V letošním roce výrazně „zvedáme laťku“, k součinnosti jsme pozvali ZUŠky z blízkého okolí. Začínáme již ráno houslovým workshopem s Janem Talichem, kterého se účastní osm aktivních houslistů se svými pedagogy. Jejich práci budou sledovat další žáci a učitelé smyčcového oddělení a také hosté z okolních ZUŠek. Ve 14:30 zahajujeme hudební a taneční program na pódiu na Husově náměstí a jako první vystoupí naši hosté ze ZUŠ Hořovice, Řevnice a Dobřichovice. V 18 hodin, kdy skončí program na pódiu, začíná divadelní představení v atriu školy a po něm následuje vernisáž výtvarného oboru. V ZUŠ bude vystaveno na 250 výtvarných prací na celoroční téma Po stopách starých mistrů. Skutečně se budeme vydávat historií po stopách výtvarných umělců, neboť výstava je propojena s poznávací hrou, která návštěvníky provede jednotlivými uměleckými styly. Děti i jejich rodiny si vyzkouší, jaké jsou jejich znalosti v oblasti dějin výtvarné kultury.

Jak moc otevřená byla vaše ZUŠka veřejnosti doteď? Naše škola se vždy snažila vtáhnout do hry i rodiny našich žáků a děti z berounských mateřských škol, pro které jsme pořádali koncerty s názvem Hudební nástroje se představují, ale ZUŠ Open nás poprvé přimělo postavit velké pódium přímo na náměstí a přilákat i pozornost náhodných návštěvníků. Pořádání akce je rovněž věnována pozornost v Radničním listě a první ročník navštívili i představitelé vedení města Beroun.

Jaké akce pro veřejnost mimo ZUŠ Open pořádáte? Jste propojeni s nějakými dalšími institucemi ve městě? Každý rok pořádáme okolo 12 veřejných koncertů jednotlivých hudebních oddělení. Pořádáme tři vánoční koncerty, jeden v kostele sv. Jakuba v Berouně, jeden v Kulturním domě Plzeňka a třetí v sále ZUŠ. V měsíci květnu tři až čtyři absolventské koncerty. Pravidelně účinkují naše pěvecké sbory a orchestry na akcích města, například na Cenách města Beroun, kulturní akci Berounské hradby, na koncertě ke dni učitelů na berounské radnici, na Hořovickém kulturním létě atd. Tradiční koncert učitelů ZUŠ V. Talicha je každoročně doprovodnou akcí MHF Talichův Beroun. Již pátým rokem organizuje ředitelka naší ZUŠ Martina Rajtmajerová ve spolupráci s městem Beroun Přehlídku pěveckých sborů. Každoročně jsou výtvarné práce našich žáků součástí výstav v Městské galerii Beroun pod názvem Talent. Taneční oddělení pořádá několikrát do roka taneční vystoupení v domech seniorů. Účastníme se soutěží MŠMT v mnoha kategoriích a máme za poslední dva roky tři celostátní vítěze ve hře na dechové nástroje.

 , foto ZUŠ Václava Talicha Beroun

Jedním z cílů ZUŠ Open je posílit respekt základních uměleckých škol. Vnímáte tuto potřebu ve Vašem městě? O zájmu o ZUŠku svědčí to, že k talentovým přijímacím zkouškám přichází každoročně několikanásobně více zájemců o studium, než můžeme z kapacitních důvodů přijmout. Podle reakcí, které jsme v poslední době zaznamenali, je ZUŠka respektovanou součástí kulturního dění v Berouně. Byli bychom rádi, kdyby se nám tuto pozici podařilo udržet a dále posílit.

K podpoře ZUŠ Open se přihlásily a přihlašují významné osobnosti české kultury. Máte ve vašem městě osobnosti, které Vaši školu podporují nad nějaký rámec a které byste rádi zmínili? Naší první volbou byla osobnost dirigenta a houslisty Jana Talicha, který má rodinnou vazbu na Beroun a přes odkaz svého prastrýce i k naší škole. Velice nás potěšilo, jak ochotně se pustil do spolupráce s našimi žáky a pedagogy a doufáme, že nám zachová svou přízeň i do budoucna. Podporovateli ZUŠ Open jsou i dva naši skvělí pedagogové, operní pěvkyně Renée Nachtigallová a skladatel a klavírista Jan Ryant Dřízal.

Sdílet článek: