čtvrtek, 29. září 2005

Architekti iluzí (4)

Napsal(a) 

Divadlo Graz (okolo roku 1910) Divadlo Graz (okolo roku 1910)

V mateřské zemi Rakousku se podíleli vídeňští architekti Fellner a Helmer na projektování devíti divadel a jedné koncertní síně. Jenom některá divadla sloužila opernímu provozu. Nejvýznamnější stavbou byla velkolepě řešená budova opery ve Štýrském Hradci pro skoro třináct set

Divadlo ve Vídni Divadlo ve Vídni
diváků. Honosná stavba v novobarokním stylu byla otevřena roku 1899 a zahajovacím operním představením byl Wagnerův Lohengrin . Veliký vstupní vestibul se širokým schodištěm a oktagonální kopulí budí pocit okázalosti. Za prostorným hledištěm se třemi pořadími lóží je dvacet čtyři metrů hluboké jeviště. Počítalo se s uváděním velkých oper R. Wagnera. Budova byla za války částečně poškozena, prodělala několik rekonstrukcí, které se naštěstí nepodepsaly na změně původní stavby. Decentně byla propojena v pozdějších letech jevištní část s provozní budovou. Divadlem prošla řada zajímavých osobností jako dirigent Karl Böhm nebo Martin Turnovský.
Divadlo Klagenfurt (okolo roku 1915) Divadlo Klagenfurt (okolo roku 1915)
Oblíbený je zde také extravagantní operní režisér Peter Konwitschny. Sto kilometrů jihozápadně leží Klagenfurt, kde bylo postaveno k výročí šedesátiletého vládnutí císaře Františka Josefa v roce 1909 secesní divadlo pro osm set návštěvníků. Je velmi podobné divadlu v našem Jablonci, postaveném o tři roky dříve. Rekonstrukce neporušily původní stav, pouze přístavba administrativně-technické budovy z konce devadesátých let poněkud změnila zadní trakt divadla. Ve zdejším divadle působil také náš dirigent Ivan Pařík. Významnou
Divadlo Salzburg (pohlednice okolo roku 1910) Divadlo Salzburg (pohlednice okolo roku 1910)
budovou je divadlo v Salcburku, které je dnes ovšem zastíněno slavným Festspielhausem. Bylo postaveno 1893 a prodělalo několik rekonstrukcí, které se bohužel záporně podepsaly na jeho vzhledu. Hlediště pro asi sedm set diváků má jedno pořadí lóží a jeden balkon. Další pěkná secesní divadelní budova byla postavena v roce 1909 v lázeňském městě Baden u Vídně. Toto divadlo dnes hostí významný operetní soubor. Zahajovacím představením při otevření byl Straussův Netopýr. Ve Vídni postavili vídeňští architekti roku 1899 v centru města budovu Volkstheatru, velkého činoherního divadla pro 1200 lidí. Další divadelní budova vznikla nedaleko chrámu sv. Štěpána. Jmenuje se Ronacher a byla původně projektována jako koncertní a plesový sál, později byla přestavěna na pořádání různých divadelních produkcí. Má kapacitu 1250 diváků. Další, pro nás důležitou událostí bylo otevření tak zvaného Výstavního divadla v Prátru, ve kterém byla 1892 hrána pohostinsky souborem Národního divadla Prodaná nevěsta. Divadlo s velkým sálem pro 1650 diváků bylo vybaveno nejmodernější technikou včetně elektrického osvětlení.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.