pátek, 3. květen 2013

Petr Iljič Čajkovskij, Carl Nielsen - Houslový koncert D dur, op. 35

Napsal(a) 

Petr Iljič Čajkovskij, Carl Nielsen - Houslový koncert D dur, op. 35 Petr Iljič Čajkovskij, Carl Nielsen - Houslový koncert D dur, op. 35

Vilde Frang – housle, Danish National Symphony Orchestra, Elvind Gullberg Jensen – dirigent. Text: A, N, F. Nahráno: 8/2011, DR Kocerthuset, Kodaň. Vydáno: 2012. TT: 71:48. DDD. 1 CD EMI Classics 602570 2.

Český debut norské houslistky Vilde Frang na festivalu Dvořákova Praha 2012 v Čajkovského Houslovém koncertu D dur byl doslova triumfem. (Její fascinující výkon tehdy překryl neinspirativní doprovod Symfonického orchestru Českého rozhlasu.) Vilde Frang Bjaerke, jak zní její celé jméno, je teprve 26 let, ale zralostí a atributy své hry je podstatně starší; s firmou EMI Classics má exkluzivní kontrakt. Na desce, která vyšla na podzim 2012, je právě tento koncert a báječně ji doprovází pod vedením Elvinda Gullberga Jensena Dánský národní symfonický orchestr, jež je součástí Danish Broadcasting Corporation. K Čajkovskému přiřadila koncert Carla Nielsena, což je kvůli náladové blízkosti velmi příhodné. Vždycky, když slyším Nielsenův koncert, napadne mě, proč je houslisty upřednostňován koncert Fina Sibelia před koncertem Dána Nielsena?! Sibelius je jistě atraktivnější, sviští v něm vítr severských plání a jezer, ale v Nielsenovi je více pozitivních nálad a v mikrostruktuře jsou melodické a harmonické poklady. Díky této nahrávce a zážitku z Dvořákovy Prahy řadím Vilde Frang mezi špičkové mladé nebo stále ještě mladé houslistky, jako jsou například Janine Jansen, Julia Fischer nebo Hilary Hahn.

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.