úterý, 14. květen 2002

Mitsuko Uchida: Schubert: Klavírní sonáta Es dur D568, Moments musicaux D780 - Schubert

Napsal(a) 

booklet booklet
I na své další nahrávce schubertovského kompletu potvrzuje japonská pianistka Mitsuko Uchida, že umí Schuberta nádherně "vyprávět". Své pojetí staví na pomalých tempech, kterými si otvírá prostor k tomu, aby mohla hudební proud modulovat jako lidskou řeč. Z jejího hudebního "vyprávění" dýchá klid, který přímo svádí k tomu, abychom si vzpomněli na japonské zahrady. Pianistka nás Schubertovou "japonskou zahradou" vede beze spěchu krok za krokem a tiše nám vypráví cosi zvláštního a krásného. Každé slovo, každá věta tu mají své místo, svou neopakovatelnou intonaci a atmosféru. Mitsuko Uchida vypráví o křehkém světě Franze Schuberta ztišeným hlasem plným jemných barevných odstínů (její Steinway z roku 1962 má navíc skutečně kouzelný zvuk), mistrovsky využívá agogických změn, nádechů, zámlk... Její pomalá tempa jsou někdy na samé hranici únosnosti (kupříkladu stopáž řady čísel Moments musicaux je o více než polovinu delší než u Gilelse, jehož tempa nelze nikde považovat za přehnaná), přesto nepochybujeme, že se u této pianistky nejedná ani o pózu, ani o nedostatečnou techniku. Věříme každému jejímu tónu a její klid se nakonec přenese i na nás. Poslech této pianistky je opravdu nevšedním zážitkem - i kdyby pro nic jiného, tak alespoň pro příjemné zjištění, že se v našem světě plném spěchu a napětí nalezne někdo, kdo dokáže zpomalit jen proto, aby nám tiše připomněl, že si máme nalézt čas sami na sebe.

Vydavatel: Universal Music

Stopáž: 67:36

Body: 5 z 6

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.