neděle, 15. srpen 2004

Mieczyslaw Karlowicz: Bianca da Molena op. 6, Serenáda pro smyčcový orchestr op. 2, Symfonie "Znovuzrození" op. 7

Napsal(a) 

booklet booklet
V bookletu se sice píše, že Mieczyslaw Karlowicz je dnes znám pouze několika svými symfonickými básněmi, domnívám se však, že u nás tak nejvýše (tak jako tak málo uváděným) Houslovým koncertem . Díla na tomto snímku vznikla mezi lety 1897-1903. Skladateli tehdy zbývalo pouze šest let života. Zahynul tragicky ve svých třiatřiceti letech na následky úrazu při lyžování ve Vysokých Tatrách, kde se usadil, frustrován životem ve Varšavě. Serenáda pro smyčce vznikla za studií v Berlíně roku 1897 a v lecčems připomene Serenádu Josefa Suka. Prolog pro velký orchestr Bianca da Molena je původně meziaktní hudba k dramatu Jozafata Nowin´ského Bial /a galabka (Bílý holoubek ), tragickému příběhu o potulných rytířích a osudové lásce. K symfonii "Odrodzenie" ("Znovuzrození" ) existuje skladatelem zformulovaný program. Její čtyři věty chtějí být do tónů vtělenou studií pochybujícího a poraženého umělce, jenž po krizi a vnitřních bojích znovu nabyde sebevědomí a vykročí na nové hledání. Závěrečná slova skladatelova k výkladu jeho hudby znějí: "Duše triumfuje, radostně pohlíží na svět a ukazuje lidstvu cestu ke znovuzrození." V symfonii byly shledávány příbuznosti se symfoniemi Čajkovského, ale také pochopitelně s Mahlerem a Wagnerem. Snímek rozhodně stojí za to nejen pro rozšíření repertoárového obzoru, ale i pro interpretační a technickou kvalitu.

Protože o dirigentu Gianandreu Nosedovi booklet nic nepraví, představme jej aspoň stručně zde: Narodil se v Miláně, původně pomýšlel na kariéru klavíristy. Absolvoval mistrovské kurzy mimo jiné u Myung-Whun Chunga a Valerije Gergijeva. Roku 1994 vyhrál hned dvě dirigentské soutěže a debutoval u Orchestra sinfonica di Milano Giuseppe Verdi. Je stálým hostujícím dirigentem Mariinského divadla v St. Petersburgu, roku 2002 debutoval v Metropolitní opeře jako dirigent Prokofjevovy opery Vojna a mír . Téhož roku nastoupil jako dirigent BBC Philharmonic a jeho smlouva je zatím podepsána do roku 2008. Gergijevovo školení je na jeho vedení orchestru znát; osvědčuje především smysl pro velké dynamické oblouky romantického rozmachu i drobnokresbu středních hlasů instrumentace.

Vydavatel: Chandos / Panther

Stopáž: 72:45

Nahráli: BBC Philharmonic, Gianandrea Noseda

Body: 5 z 6

Vlasta Reittererová

Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.