pátek, 4. březen 2005

Mandekalou: The Art and Soul of The Mande Griots

Napsal(a) 

booklet booklet
Bako Dagnon, Kandija Kouyate, Kemo Conde, Kasse Mady, Kerfala Kante, Lafia Diabate, Sekoumba Bambino Kouyate - vocal, Hadja Kouyate - chorus, Djelimandy Tounkara, Kemo Kouyate, Djessou Mory - guitar, Amadou Sodja - bolon, Issa Kone - ngoni, Mama Sissoko - a goniba, Alkaly Camara - balafon, Yakouba Sissoko - talking drum, Kante Aboubakar - djembe, Karim Coulibaly - doundoumba, Barou Diallo - acoustic bass, Ben Cherif Diabate - recital. Vydáno 2004. TT: 60:25. 1 CD Mélodia/Syllart 79663-2. Přestože ve společenské hierarchii západní Afriky patří grioti málem na samé dno, mezi znesvářenými kmeny v Mali, Gambii a Senegalu jsou uctíváni jako nenahraditelní nositelé a ochránci tradic. Své umění si ústně předávají z generace na generaci; procházejí tajemstvím opředenou školou, kde se odmala učí vyprávět historii nejvýznamnějších rodů.

Grioti se odjakživa toulali od vesnice k vesnici, zároveň ale sloužili na dvorech aristokratů. Ještě dodnes tak v západní Africe najdete bohaté rodiny, vydržující si svého griota. Ti nejrespektovanější z nich si za své umění nechávají štědře zaplatit. Když se například zpěvačka Kandia Kouyate odmítla za svým mecenášem trmácet džunglí autem, pořídil jí letadlo a za vesnicí nechal zbudovat ranvej.

Na Mandekalou se zcela poprvé v západoafrické historii sešla sedmička největších zpěváků ze západomalijské oblasti Mande, mateřské země griotské tradice. Ambiciózní projekt přivedl na svět věhlasný senegalský producent Ibrahim Sylla , známý z alb Salifa Keity, Africanda či Youssou N'Doura.

Každý ze sedmi griotů postupně pěje chválu na Sunjata Keytu ; v závěrečné oslavné Naré Maghan pak všichni společně, přestože vše začne mimo Mande naprosto neznámá, zato úžasná zpěvačka Bako Dagnon : "Sunjata, muž mnoha jmen. Skutečný dědic skutků vašich otců a dědů. Daroval jste griotům jejich důstojnost. Za vašich časů nepotřebovali grioté hospodařit, aby se najedli. Ale dnes se stali ptáky bez větve, na kterou by mohli usednout."

Zatímco Bako Dagnon odmítá za své vystoupení pobírat peníze a existuje s ní pouze několik nahrávek z 80. let, o přístupu Kandii Kouyaté už byla řeč. Hlas Kasse Mady Diabateho mají mnozí za nejuhrančivější v Mali, což v plné síle dokládá i zde - s albem Kassi Kassi se nedávno dostal až k nominaci na Grammy. Sekoumba Bambino Diabate už dávno ví, co obnáší sláva: na sólového zpěváka Bembey Jazz Orchestra nezapomněl snad nikdo. Za veterána je považován i pozoruhodný barytonista Kémo Conde . Naopak objevem - vedle Kemo Conde - se zcela jistě stanou Bambinův mladší bratr Lafia Diabate a údajný dandy se sametovým chraplákem Kerfala Kanté .

Hymnickou poctu Sunjatovi kdysi s Guinea's National Orchestra Ensemble zpíval Mory Kanté . Sedmička griotů v přesvědčení, že jedině spoluprací lze zajistit přežití jejich tradice, si ji pod názvem Anka De upravila po svém: "Grioti představují sjednocující sílu a nikdy by neměli dovolit, aby tomu bylo jinak. Pro tento účel se nám dostalo moci slova." Ne nadarmo se v Mali říká, že když zemře griot, jako by vyhořela celá knihovna.

Toto album se jednou stane klasikou, tvrdí anglická novinářka Lucy Duran. Nemáme důvod nedat jí za pravdu.

Nahráli: Bako Dangon, Kandija Kouyate, Kemo Conde, Kerfala Kante, Lafia Dibate, Sekoumba Bambino Kouyate - vocal, Hadja Kouyate - chorus, Djelimandy Tounkara, Kemo Kouyate, Djessou Mory - guitar, Amadou Sodja - bolon

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.