pondělí, 10. říjen 2005

Leonard Bernstein - The 1953 American Decca Recordings

Napsal(a) 

Leonard Bernstein: The 1953 American Decca Recordings Leonard Bernstein: The 1953 American Decca Recordings
New York Stadium Symphony Orchestra, Leonard Bernstein. Produkce: David Butchart. Text: A, N, F. Nahráno: 1953-1957. Vydáno: 2004. TT: 75:09, 72:12, 78:49, 79:52, 72:12. AAD. 5 CD Deutsche Grammophon 00289 477 002 (Universal Music).

Norman Lebrecht ve své knize Mýtus maestro píše, že Bernsteinova "interpretace symfonií byla spíš povrchní předváděčka", kterou "mladí lidé milovali". Chtěla bych tento výrok zpochybnit. Je ostatně otázka, zda jej tak Lebrecht opravdu formuloval. České vydání jmenované knihy z roku 2003 je totiž jedním z nejhanebnějších překladů knihy o hudbě, jaké se mi v posledních letech dostaly do ruky. Originál knihy sice neznám, ale "boty" kterých se zde překladatelka (a bohužel zároveň odpovědná redaktorka) dopustila, volají do nebe. Odhalují se totiž samy (k největší perlám patří překlad názvu Monteverdiho Il coronazione di Poppea jako Korunovace papeže, Kiri Te Kanawa je považována za muže a tak dále). Dá se předpokládat, že srovnání s originálem by přineslo podobných perel ještě víc. Zneužívám tak recenzi na komplet Bernsteinových nahrávek, abych čtenáře před českou verzí knihy varovala. Přehmatů a omylů se dopouštíme všichni, tady jde bohužel o takovou blahosklonnou nedbalost a neznalost zároveň, že je to zarážející. Nuže: pokud považuje Lebrecht za "povrchní předváděčku" například Bernsteinovu interpretaci Čajkovského Patetické symfonie , pak nevím, co považuje za interpretaci vcítěnou a hlubokou. Historku o tom, jak se Bernstein stal přes noc slavným, protože si troufl zaskočit za onemocnělého Bruna Waltera, zná každý. V paměti nás starších jsou ještě jeho popularizační koncerty s výkladem, které dostaly i televizní podobu (u nás je napodobil Václav Neumann s Českou filharmonií). Přesto je Bernstein spojován především s muzikálem a jako interpret i skladatel balancuje v našem povědomí na žánrové hranici. Komplet edice Original Masters nabízí jinou stránku Bernsteinovy osobnosti. Obsahuje v jeho interpretaci Beethovenovu Eroiku , Dvořákovu Novosvětskou , Schumannovu Symfonii C dur , Brahmsovu Čtvrtou a zmíněnou Čajkovského Patetickou. Snímky nemají vždy nejlepší technickou kvalitu, jejich interpretační úroveň je však nesporná - a navíc: každý snímek je doplněn analýzou, kterou provádí Bernstein u klavíru, a to je (kromě lekce angličtiny a vhlédnutí do skladeb samých) zážitek sám o sobě jedinečný. Vezmeme-li si k ruce partituru, je výuka dokonalá.

Vydavatel: Deutsche Grammophon/Universal Music

Stopáž: 75:09, 72:12, 78:49, 79:52, 72:12

EAN: 00289477002

Nahráli: New York Stadium Symphony Orchestra, Leonard Bernstein

Body: 5 z 6

Vlasta Reittererová

Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.