booklet
Česká filharmonie (ČF) patří mezi naše nejvýznamnější hudební tělesa, proto je důležité i nesmírně zajímavé vystavovat ji stále tvrdým zkouškám při srovnávání s její vlastní minulostí. Dlouhá historie souboru je spojena s řadou velkých jmen, ale asi ta největší, která se podílela na vytvoření osobitého stylu ČF, jsou dirigentská jména Talich, Ančerl a Kubelík.
Karel Ančerl stál v čele České filharmonie od roku 1950 a dovedl soubor k výborným výkonům, zvlášť v interpretaci děl skladatelů 20. století. V rámci edice Karel Ančerl Gold Edition nám Supraphon předkládá jako 23. svazek jedno z obrovských děl, a to Šostakovičovu "
Leningradskou". Známé jsou okolnosti vzniku této symfonie, spojené s evakuací, bombardováním a blokádou Leningradu. Symfonie byla dokončena v prosinci 1941 a stala se brzy jakýmsi symbolem boje statečného ruského lidu proti fašismu a podobně. Známé téma z první věty s ostinatním bubínkem bývá vykládáno jako nacistický pochod. Do jaké míry je taková programovost původním záměrem skladatele, výsledkem stalinistické propagandy či jiných okolností můžeme spekulovat a pročítat si nejrůznější paměti a výklady, ale každopádně tato recepce symfonii neuškodila. Formálně se jedná o rozsáhlou klasickou čtyřvětou symfonii, hudba je velmi působivá a přístupná. Tak ji také máme možnost vnímat na této nahrávce. Jednotlivé nástrojové skupiny hrají velice přesně, někdy jsou nasazena poměrně svižná tempa. Nahrávka tedy není "přeromantizovaná", přesto se však můžeme, třeba ve 3. větě, klidně nechat unést představou širokých ruských lánů. Nahrávka dokazuje tehdejší vysokou úroveň filharmonie, ke které ji Ančerl dovedl svými vysokými požadavky, intenzivními zkouškami a důrazem na detaily. Reedice nahrávky z 50. let samozřejmě po technické stránce neumožní stoprocentní poslech tehdejšího zvuku "ančerlovské" České filharmonie, například zvuk smyčců je poněkud umělý, ale celkově se jedná o velký hudební zážitek a záslužný vydavatelský počin.
Vydavatel: Supraphon
Stopáž: 70:28
EAN: 0099925368326
Body: 5 z 6