sobota, 5. duben 2003

Karel Ančerl - Gold Edition (Volume 10): Sergej Prokofjev: Symfonie č. 1 C dur op. 25, Koncert pro klavír a orchestr č. 1 Des dur, Koncert p

Napsal(a) 

booklet booklet
Prokofjevovská deska zachycuje tři barvy z široké palety autorova tvůrčího rozpětí. Jeho snad nejpopulárnější orchestrální dílo, Klasická symfonie , zde má i v plném obsazení haydnovskou vylehčenost, "drajv" a humor.

Dvě koncertantní díla tehdy konzervatoristy Sergeje Prokofjeva mají k sobě sice blízko dobou vzniku (1911 a 1912-13), obsahově však stojí na opačných výrazových pólech. V prvním Koncertu Des dur , jednovětém bouřlivém dílku s odvážně formulovaným tématem, se všemi fasetami své techniky blýskl Svjatoslav Richtěr , umělec, jenž byl s autorem v blízkém osobním kontaktu. Koncert, který má převážně ambice předvést krajní virtuozitu a jít na hranici dynamických možností nástroje, promlouvá k posluchači přímo. To druhá skladba, záměrně se odvracející od prvoplánové efektnosti, je charakterem zcela odlišná. Na ploše více než půlhodinové jsou rozprostřeny čtyři věty plné zneklidňujících motorických ostinat - překvapivě bez pomalé, lyrické části.

Sólistka Dagmar Baloghová se směle zhostila jednoho z nejnáročnějších klavírních koncertů vůbec se suverenitou a elánem (viz dlouhá kadence první věty!).

Vydavatel: Supraphon

Stopáž: 60:14

Nahráli: Svjatoslav Richtěr, Dagmar Baloghová - klavír, Česká filharmonie, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Ančerl

Body: 4 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.