sobota, 16. říjen 2004

Karel Ančerl - Gold Edition (Vol. 29): Overturas - Weber, Šostakovič, Mozart, Beethoven, Wagner, Smetana, Glinka, Berlioz, Rossini

Napsal(a) 

booklet booklet
Další díl ančerlovské edice je sestaven do, řekněme, dárkové, odlehčenější, nikoli však podbízivé podoby. Stojí zde vedle sebe Weberovo Pozvání k tanci , Šostakovičova Slavnostní předehra A dur op. 96, předehra ke Kouzelné flétně , Lohengrinovi , Lenonoře III., Prodané nevěstě , Ruslanovi a Ludmile , Vilému Telovi a Berliozův Římský karneval .

Je dobře, že se dramaturgové "zlaté edice" rozhodli pro tento snímek, který svou pestrostí uspokojí i méně náročného nebo méně trpělivého posluchače. Není snad třeba dodávat, že se celkem devětkrát setkáme s interpretací, která není výhradně "technická" (třeba v předehře k Prodané nevěstě), ale především vysoce lidská. Vnitřním nasazením, schopností vytvořit působivou a strhující atmosféru, hudební oddaností hráčů, skoro až jakousi čistotou. Díky takovým deskám se nám leccos připomíná a může nás nenápadně "postrkovat", abychom se nebáli více očekávat od interpretů i dnes.

Vydavatel: Supraphon

Stopáž: 74:56

Body: 5 z 6

Dina Šnejdarová

Hudbě se věnuje přibližně od svých pěti let. Postupně prošla školením klavír-varhany-cembalo-dirigování-liturgická praxe-základy zpěvu a muzikologie (FF UK), souběžně s tím se řadu let věnovala klasickému baletu pod vedením nezapomenutelné Dagmar Špryslové a krátce též scénickému tanci (Vysokoškolský umělecký soubor, dnes Taneční centrum Praha). Její „hudební mámou“ se stala pedagožka Alena Kuklová, rodačka z Poličky, díky níž neztratila radost z hudby a přibližně v devíti letech objevila tvorbu 20. století, zejména Bohuslava Martinů a Bély Bartóka. Za průnik do hudebně-analytického myšlení vděčí varhanici Miroslavě Svobodové, za překonání obav z improvizace Jitce Chaloupkové (Konzervatoř České Budějovice). V muzikologii se soustředila na hudbu starších období. Pracovala jako zástupkyně šéfredaktora Harmonie, spolupracovnice ČRo Vltava, editorka koncertních programů FOK, knihovnice Hudebního oddělení NK ČR. V současné době se věnuje vzdělávání svých dvou dcer a hudební publicistice (Harmonie, Czech Music Quaterly, FOK, Česká filharmonie, Pražské jaro), provozuje též autorský Dinin nevyvážený blog (dinasnejdar.blogspot.cz). Jejím nej- autorem je již od dětství Johann Sebastian Bach.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.