pátek, 3. září 2004

Josef Suk: Jaro op. 22a, Pohádka léta op. 29

Napsal(a) 

Tak jako řada jiných souborů a institucí, i Český rozhlas sahá do svých archivů a vydává v reedici nahrávky svého kmenového souboru. Ne vždy však takovéto znovu oživené nahrávky přinášejí milé překvapení či objev něčeho neprávem zapomenutého. V případě tohoto sukovského CD se překvapení též nekoná. Ale nutno zdůraznit, že rozhodně ne kvůli samotné hudbě Josefa Suka. První skladba Jaro (1902) je původně napsána pro klavír a v tomto obsazení je skutečně ojedinělým klavírním cyklem. V instrumentaci Anatola Provazníka a Pavla Dědečka, jak je uvedená na tomto CD, zní cyklus až naivně, zvlášť, když je první věta poněkud rozpadlá a falešná. Druhá skladba na CD, Pohádka léta , je však již zcela Sukovým dílem. Vznikla v letech 1907-1909 jako druhý díl obrovské tetralogie (Asrae l, Pohádka léta , Zrání a Epilog ). Temná atmosféra i hudební motivy z Asraela, který byl poznamenán okolností smrti Dvořáka a manželky Otylky, zní nejvíce v první větě. Bohužel celistvost mohutného orchestru je někdy narušena příliš ostrým zvukem některé ze skupin, zvláště žesťů. To je však samozřejmě i otázka doby pořízení záznamu. Celý monumentální orchestrální cyklus se vyznačuje mistrovskou instrumentací a zvláštní tesklivostí a melancholií. Krásná je část Slepí hudci , kde se "rozezpívají" dva anglické rohy za doprovodu harfy.

Dlouholetý šéf SOČRu Josef Hrnčíř řídí orchestr na této nahrávce solidně, ale nedovádí ho k výjimečným výkonům. "Sukovská" nahrávka by mohla být zajímavým vývozním artiklem, ale otázka je, zda edice Radioservis má takové ambice, nebo je pouze prezentací obrovských rozhlasových fondů. V prvním případě by však nahrávka musela být vybavena přinejmenším slušnějším bookletem, ne pouhým stručným romantickým, dávno překonaným výkladem, nebo spíše popisem Sukových děl (komentáře Josefa Hrnčíře - proč ne, pokud by však samy byly chápány jako dobová reflexe).

Vydavatel: Radioservis

Stopáž: 69:03

Body: 3 z 6

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.