John Patitucci – Line by Line

John Patitucci – kontrabas, baskytara, Adam Rogers – kytara, Brian Blade – bicí, Chris Potter – tenorsaxofon, Richard Rood, Elizabeth Lim-Dutton – housle, Lawrence Dutton – viola, Sachi Patitucci – cello, Jeremy McCoy – kontrabas. Vydáno: 2006. TT: 72:43. 1 CD Concord Jazz 088872301337 (distribuce Universal Music).

Po několikanásobném soustředěném poslechu nového alba basisty Johna Patitucciho je nad slunce jasné, že jeho kvality skladatelské se mílovými kroky blíží úrovni instrumentální. Jeho ikonické postavení mezi kontrabasisty je jistě velkou výzvou, Patitucci skladatel však dlouhodobě přesvědčuje o své muzikalitě a kompoziční vyspělosti hudebně sdělnými a zároveň chytlavými a zapamatovatelnými opusy, lyrickými a zároveň sofistikovanými tématy, emočně nabitými improvizacemi i aranžérským vkusem.

Jeho řemeslné kvality i improvizační invenci už léta oceňuje kontrabasistův dvorní zaměstnavatel Wayne Shorter, svůj vlastní hlas nicméně nechává Patitucci léta zaznívat a rezonovat především prostřednictvím svých řadových desek, už pěkných pár sezon na labelu Concord Jazz. Jejich úroveň je vzácně vyrovnaná, každá se s nefalšovaným zájmem noří do jazzu příbuzných i vzdálených hudebních světů a z těchto setkání vychází Patitucci nabit a posílen, schopen hudebního rozhledu i nadhledu a připraven na další expedici do více či méně exotického světa tónů a rytmů.

Aktuální nahrávka Line by Line je portrétem vyspělého umělce na vrcholu tvůrčích sil. Umělce schopného selektovat důležité atributy hudby, připraveného ocenit detail i hloubku. Line by Line je jistě tak trochu basistické album, na rozdíl od mnohých jiných podobně zaměřených však album nadmíru smysluplné a kompaktní, přestože stylově velmi rozevláté. Patitucci nenápadně dominuje, ale nestrhává hystericky pozornost, dokáže sloužit celku i sebevědomě přednést sólový part. S elektroakustickou sestavou hraje vkusný moderní jazz a fusion, nový rozměr se špetkou rockového drivu dávají kytarista Adam Rogers, bubeník Brian Blade a baskytarista Patitucci Monkově tématu Evidence . Titulní Line by Line i trefně otitulované Agitato a Folklore svým rytmicky plavným stylem obohacuje kreativní saxofonista Chris Potter.

Vrcholem snímku jsou však spíše komorní opusy, kde za doprovodu smyčcového kvarteta či kvinteta se zdvojeným basem přednáší Patitucci sólový part převážně na baskytaru. Její barva se vzácně pojí s prvními houslemi Richarda Rooda a jejich unisona jsou skutečně uni. Smyčce hrají nejen čistě, ale i s příkladnou dynamikou a vervou a dávají Patitucciho idejím nový rozměr. Post cellistky zastává v ansámblu Patitucciho žena Sachi, ale nejde zde o žádné rodinné nadržování, Sachi, stejně jako ostatní strings, prostě umí. Adam Rogers uplat-

ní svůj klasickokytaristický background ve skladbě Nana Manuela de Fally a škálu svých zvuků tak rozšíří do pestrého spektra kulatého jazzu, nakřáplého funku i průzračného přediva nylonových strun.

Zemitou perličkou je sólové provedení spirituálu Jesus is on the Mainline , jejž kontrabasista interpretuje z celého svého Bohem prostoupeného srdce. Patitucciho respekt ke křesťanství nenásilně prostupuje nejen liner notes alba, ale zrcadlí se i v jeho hře. Při jejím poslechu máte pocit, že se u ní usmívá. Stejný úsměv se objeví na vaší tváři ve chvíli, kdy dozní závěrečný track disku, Kernův standard Up with the Lark , a přejete si dlouhou chvíli na dobré hudební zažití.

Body: 0 z 6

Sdílet článek: