pátek, 9. červenec 2010

Johannes Brahms - Klavírní trio op. 8, op. 101, Sonatensatz

Napsal(a) 

Johannes Brahms - Klavírní trio op. 8, op. 101, Sonatensatz Johannes Brahms - Klavírní trio op. 8, op. 101, Sonatensatz

Guarneri Trio Praha (Ivan Klánský – klavír, Čeněk Pavlík – housle, Marek Jerie – violoncello). Produkce: Milan Slavický. Text: A, F, N. Nahráno: 4/2006 Studio Domovina, Praha. Vydáno: 2007. TT: 58:15. DDD. 1 CD Praga Digitals PRD/DSD 250230 (distribuce Classic).

Mezi mnoha nahrávkami Guarneri Tria bych tuto nahrávku klavírního Tria B durTria c moll doporučil mezi prvními. Je známá věc, a velký prostor tomu mohla HARMONIE věnovat v jednom z předchozích čísel, jak skvěle hrají Čeněk Pavlík , Marek JerieIvan Klánský hudbu Antonína Dvořáka. Právě proto je zajímavé, jak interpretují skladatele, který byl sice jeho blízkým přítelem, ale je s ním zároveň dáván do příkrého kontrastu. A nejzajímavější mi připadá to, jak se soubor dovede proměnit a přizpůsobit Brahmsově stylu a zároveň zůstávají sví ve svébytné české tradici, ve které jsou dnes ve své ryzosti velmi vzácnými pokračovateli.

Johannes Brahms má u nás často pověst suchého akademika a málokdo se dobere k tomu, kolik romantické vášnivosti a touhy se skrývá pod jeho kompozičně sevřenou hudbou. I proto bych tato tria doporučil jako hudbu, která ruší český mýtus o Brahmsovi. V této interpretaci totiž není o nic méně vřelosti, než u Dvořáka. A je navíc podtržena precizností a naprostou intonační čistotou. Brahmsova hudba nikde nepůsobí dojmem, že se rodila snadno, party jsou těžké a nevděčné – a o to víc musíme ocenit určitý nadhled a svrchovanost, se kterou se nejlepší český soubor svého druhu této hudby zhostil. Je to kombinace zralosti a svěží síly. Napadá mě paralela mezi Vincentem van Goghem na obalu – to je sice jiný styl a umělec jiného typu, kterého by k Brahmsovi nikdo nepřirovnával – ale jako by v tomto smímku bylo něco z téhož planoucího a vášnivého zaujetí. Každá věta je přitom celistvá a svébytná.

Na nahrávce navíc stojí vedle sebe Brahms mladý a pozdní. Trio op. 8 začal skládat jako jednadvacetiletý a později se k němu vrátil. Trio op. 101 skládal už třiapadesátiletý mistr. Je to rozdíl tak veliký, jako mezi prvním a druhým klavírním koncertem. První trio je rozmáchlým a víc jak půlhodinovým romantickým opusem, zatímco op. 101 je o deset minut kratší, sevřenější, prokomponovanější a v tomto smyslu klasičtější. Cédéčko doplňuje Sonátová věta c moll , kterou Brahms komponoval jako dvacetiletý a která prozrazuje integritu jeho kompozičního stylu. Byl bych rád, abychom se u Brahmsových trií mohli časem těšit z podobné kompletní nahrávky, jakou máme v případě klavírních trií Antonína Dvořáka. Zajímalo by mě poslouchat všechna skladatelova tria v časové posloupnosti a sledovat, jak se jeho hudba vyvíjí a co v ní hudebníci postupně objevují. A druhé přání je, aby se Guarneri trio na koncertech v Čechách objevovalo častěji.

Body: 5 z 6

Jindřich Bálek

Od roku 2004 pracuje v Českém rozhlase, z toho deset let v Redakci kulturní publicistiky a od roku 2014 v Redakci vážné hudby. Zabývá se hudební dramaturgií, kritikou i publicistikou. Pochází z Teplic, kde vystudoval gymnázium; je absolventem Institutu základů vzdělanosti UK, a oboru filosofie na FF UK v Praze.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.