pondělí, 8. březen 2010

Johann Sebastian Bach - Violin and Voice

Napsal(a) 

Johann Sebastian Bach - Violin and Voice Johann Sebastian Bach - Violin and Voice

Hilary Hahn – housle, Christine Schäfer – soprán, Matthias Goerne – baryton, Münchener Kammerorchester, Naoki Kitaya – cembalo, varhany, Rosario Conte – theorba, Kristin von der Goltz – violoncello, dirigent Alexander Liebreich. Produkce: Christian Leins. Text: A, N, F. Nahráno: 12/2008, 4/2009, München-Sendling, Himmelfahrtskirche. Vydáno: 2009. TT: 56:50. DDD. 1 CD Deutsche Grammophon 477 8092 (Universal Music).

Opět titul, který musí zákonitě vzbudit diskusi o stylovosti, o přiměřenosti. Je to dostatečně historicky poučené nebo je to účelové zacházení s hudbou Velmistra hudby? Vydavatel se totiž rozhodl spojit tři velmi silné osobnosti – houslovou hvězdu první velikosti Hilary Hahn , sopranistku Christine Schäfer , která se tímto titulem po čase vrací do katalogu DG, a Matthiase Goerna , nad jehož písňovými recitály s německou hudbou svět žasne (snad kromě Prahy, kde se jeho hostování nesetkala s nadstandardním zájmem publika). Jednou větou – jedná se o tónově lahodnou a disciplinovanou symbiózu. Oba pěvci vydávají ze sebe ve vybraných áriích a duetech z kantát, jednoho oratoria (Matoušovy pašije ) a Mše h moll maximum. (Jen v Erbarme dich z Matoušových pašijí neznějí hloubky paní Schäfer jak jsme zvyklí například od Magdaleny Kožené.) To, co mě fascinuje, je samotný nápad, s kterým přišla Hilary Hahn. Stala se sice fundamentálním a nejvíce slyšitelným, leč doprovodným elementem orchestru. Nevím sice nic o pozadí projektu, ale zvenčí mi to připadá jako pozoruhodný projev pokory a nadšení od virtuózky, vítězky ceny časopisu Gramophone a dvou Grammy, známé svými produkcemi romantických a moderních koncertů. Je to titul, který mi nezbývá, než doporučit těm, kteří vnímají Bachovu hudbu srdcem a mají rádi ušlechtilé hlasy.

Body: 5 z 6

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.