neděle, 14. srpen 2005

Jean Sibelius: Kompletní klavírní kvartety

Napsal(a) 

Jean Sibelius: Kompletní klavírní kvartety Jean Sibelius: Kompletní klavírní kvartety

Jaakko Kuusisto, Satu Vänskä - housle, Taneli Turunen - violoncello, Folke Gräsbeck, Peter Lönnqvist - klavír, Harri Viitanen - harmonium. Produkce: Ingo Petry. Text: A, F, N, finsky. Nahráno: 4/2003, Järvenpää, Finsko. Vydáno: 2004. TT: 76:21. DDD. 1 CD BIS-CD-1182 (distribuce Euromusica).

Magické slovo "kompletní" v názvu tohoto CD by jistě samo o sobě stačilo přitáhnout pozornost diskofilů, a to tím spíš, když se vzápětí dočtou, že u pěti ze šesti nahraných skladeb se jedná o "world premiÉre recording" a v několika případech jde dokonce o kompozice, které byly objeveny teprve nedávno. Ani jeden ze Sibeliových klavírních kvartetů není určen tradičnímu obsazení, zato mezi nimi nalezneme tak neobvyklé nástrojové kombinace jako housle, violoncello a klavír na čtyři ruce, ba dokonce i housle, violoncello, klavír a harmonium. Všechny klavírní kvartety napsal Sibelius ve velmi mladém věku, mezi svým devatenáctým a šestadvacátým rokem. Tvoří zajímavou vývojovou řadu, na níž můžeme ve zkratce sledovat Sibeliovu cestu od hudby v podstatě tradiční až k jeho vlastnímu, osobitě zabarvenému výrazu. Raný čtyřvětý Kvartet d moll JS 157 se vyznačuje svěžími melodickými nápady, nad "moll" slyšitelně převažuje "dur", skladatel tu má blízko k Haydnovi a Schubertovi, občas i k hudbě lehce salonní. Pod názvem Ljunga Wirginia se skrývá opera (!) na libreto Waltra von Konow. Libreto se sice nedochovalo, ale v efektně stylizované skladbě se toho děje tolik, že si každý posluchač dokáže snadno nějaký operní příběh vymyslet. Pozoruhodné poslední kvartety - g moll JS 158 a "variační" c moll JS 156 - jsou jednověté, formálně i stylizačně vyzrálé a ve výrazu nesou mnohé z toho, co považujeme pro Sibelia za charakteristické. Mladí finští umělci, kteří se ujali provedení všech děl, hrají opravdu výborně. Kvartet d moll zní lehce a hravě, "operu" Ljunga Wirginia podávají s "velkooperním" nadhledem, z posledních dvou kvartetů na nás pak doslova dýchá zvláštní severská melancholie. Booklet obsahuje nejen zasvěcený text klavíristy Folka Gräsbecka, iniciátora tohoto projektu, ale také rozsáhlou obrazovou přílohu, již korunuje reprodukce sugestivní kresby samotného Jeana Sibelia. Všem, kdo touží obohatit svou diskotéku něčím hodně neobvyklým a zajímavým, lze toto CD vřele doporučit.

Vydavatel: BIS/distribuce Euromusica

Stopáž: 76:21

EAN: 7318590011829

Nahráli: Jaakko Kuusisto, Satu Vänskä - housle, Taneli Turunen - violoncello, Folke Gräsbeck, Peter Lönnqvist - klavír, Harri Viitanen - harmonium

Body: 4 z 6

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975–2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.