sobota, 9. červenec 2005

Jan Ladislav Dusík - Skladby pro klavír na čtyři ruce

Napsal(a) 

Jan Ladislav Dusík: Skladby pro klavír na čtyři ruce Jan Ladislav Dusík: Skladby pro klavír na čtyři ruce
Adrienne Soós a Ivo Haag - klavír. Produkce: Gusztáv Bárány. Text: A, F, N, maďarsky. Nahráno: 11/2003, Hungaroton Studio. Vydáno: 2004. TT: 76:38. DDD. 1 CD Hungaroton Classic HCD 32 276 (distribuce Panther).

Čáslavský rodák Jan Ladislav Dusík (1760-1812) byl vynikající pianista a není proto divu, že převážná část jeho skladatelského odkazu je věnována klavíru. Zatímco s jeho pozoruhodnými skladbami pro sólový klavír se můžeme tu a tam setkat na koncertním pódiu, jeho skladby čtyřruční stojí zcela stranou zájmu. Mladé maďarské klavírní duo Adrienne Soós a Ivo Haag se tedy zjevně pustilo na dobrodružnou objevitelskou cestu, kterou pochopitelně sledujeme s velkým zájmem i sympatiemi. Nejstarší skladbou na tomto CD je Sonáta C dur op. 32 z roku 1796 (zvaná někdy také Grande Ouverture ), s romanticky působícím vstupním Larghettem a pozoruhodnými harmonickými efekty. Sonáta C dur op. 48 z roku 1801 má dokonale klasicky vyváženou úvodní větu a působivé beethovenovské Larghetto. Finální věta trpí, vzdor řadě velice hezkých nápadů, přílišnou mnohomluvností. Stylově nejzajímavější je Sonáta B dur op. 74 z roku 1811. Zvláštní pozornost si zaslouží její volná věta s krásným středním dílem a především pak věta finální, v níž dochází k zajímavému, poměrně rychlému střídání nálad (od schumannovsky působících stylizací až po překvapivé rustikální prvky). Tři fugy op. 64 se jeví při poslechu nejméně zajímavé. V tématech všech tří fug jsou nejvýraznějším prvkem repetované tóny, první dvě fugy hrají navíc interpreti v téměř stejném tempu. První fuze by pravděpodobně prospělo trochu ráznější pojetí a možná i rychlejší tempo, aby se alespoň ve výrazu odlišila od fugy druhé. Adrienne Soós a Ivo Haag jsou skvěle sehrané duo s výbornými technickými dispozicemi. Jejich hra je velmi kultivovaná a navíc nás oba co chvíli dokážou zaujmout hezkým poetickým nápadem. Tu a tam jim některý detail nevyjde ve výrazu úplně přesvědčivě, ale vzhledem ke kvalitě obou interpretů je zjevné, že tyto drobnosti nepotřebují nic jiného než trochu delší dobu zrání.

Vydavatel: Hungaroton Classic/distribuce Panther

Stopáž: 76:38

Nahráli: Adrienne Soós a Ivo Haag - klavír

Body: 4 z 6

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.