sobota, 21. květen 2005

Grazyna Bacewicz: Díla pro housle a klavír

Napsal(a) 

booklet booklet
Joanna Kurkowicz - housle, Gloria Chien - klavír . Produkce: Joel Gordon, Joanna Kurkowicz. Text: A, N, F. Nahráno: 9/2003, St Paul's Church, Brookline, 8/2003, Chaplin Hall, Williams College, Williamstown, Massachusetts. Vydáno: 2004. TT: 68:53. DDD. 1 CD Chandos CHAN 10250 (distribuce Panther).

Grazyna Bacewicz (1909-1969) byla nejen vynikající houslistkou a klavíristkou, ale i skladatelkou, jakkoliv se tomuto řemeslu plně věnovala teprve od svých 46 let, kdy sólovou kariéru pověsila na hřebík. Housle a klavír jsou zastoupeny na profilovém CD Chandosu prostřednictvím její komorní tvorby z let 1949-1958.

Hudba Grazyny Bacewicz je plná emocí, rytmiky a hudební virtuozity, romantismu, dynamiky a citu. Vychází z evropské neoklasicistní hudební tradice, přičemž nepostrádá ani inspiraci polským folklorem (Oberek No. 1 ). Všechny kompozice jsou psány v tradiční formě a stejná doba vzniku dotváří jejich jednotný styl. Klavír je jak doprovodným nástrojem, tak nástrojem partnerským; hlavní slovo ale patří sólovým houslím. Jejich part skladatelka rozehrává ve všemožných barvách a dává naplno vyniknout jejich technickým a barevným možnostem (takhle může pro housle psát jen ten, kdo nástroj dokonale zná).

Obě interpretky hrají výtečně. Zejména brilantní styl houslistky Joanny Kurkowicz (mimochodem jedné z producentů CD a koncertního mistra bostonských filharmoniků) stojí za povšimnutí. Plný, čistý tón, technická virtuozita (zejména v náročné sólové Sonátě č. 2 , dle mého názoru nejzajímavější a stylově nejmodernější skladbě snímku), přesné frázování, cit pro styl a výjimečná muzikalita přispívají k ojedinělému zážitku při poslechu nahrávky. Ale bylo by nefér nezmínit klavíristku Glorii Chien , která citlivě a s naprosto jistou souhrou doprovází sólistku - spíše ne doprovází, ale je jím rovnocenným partnerem, jakkoliv to hudební part příliš nedovoluje.

Tvorba Grazyny Bacewicz si získala popularitu u světového publika již za skladatelčina života. Její plnokrevnost, originalita a spontánní umělecká výpověď ji řadí k předním skladatelům 20. století.

Vydavatel: Chandos/Panther

Stopáž: 68:53

Body: 5 z 6

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.