pátek, 20. leden 2006

George Enescu: 3 Rumunské rapsodie; Franz Liszt: Maďarské rapsodie č. 1 - 6

Napsal(a) 

George Enescu: 3 Rumunské rapsodie; Franz Liszt: Maďarské rapsodie č. 1 - 6 George Enescu: 3 Rumunské rapsodie; Franz Liszt: Maďarské rapsodie č. 1 - 6

London Symphony Orchestra, Antal Dorati. Produkce: neuvedeno. Text: A. Nahráno: 6/1960, Wembley Town Hall, 7/1963, Watford Town. Vydáno: 2005. TT: 73:50. SACD. 1 CD Mercury 475 6185 (Universal Music).

Počátkem 90. let byly postupně přepsány nahrávky Mercury Living Presence na digitální nosiče a nyní je jejich technická dokonalost zlepšována a zpřístupňována jako Super Audio CD. Cílem projektu je samozřejmě zachytit a zprostředkovat původní zvuk nahrávek z Mercury kolekce. Tak se dostáváme i k této nahrávce s London Symphony Orchestra a Antalem Doratim z 60. let. Dramaturgicky určená nahrávka i laikům přináší populární rapsodie Liszta a Enesca v dobré interpretaci, přičemž u profesionálního souboru se u těchto děl ani jiná nedá předpokládat. Franz Liszt vytvořil celkem 15 rapsodií inspirovaných cikánskou hudbou, kterou považoval za vlastní maďarský folklor. Většina rapsodií se skládá ze dvou částí - první je pomalá, plná melodické ornamentiky a kadencí, v druhé části pak následuje rychlý tanec (inspirovaný často čardášem nebo verbuňkem). Liszt sám považoval k interpretaci rapsodií vhodnější klavír, přesto však několik z nich přepracoval i pro orchestr. Pod vlivem Liszta vytvořil rumunský skladatel George Enescu, který ovšem většinu svého života prožil také jako Liszt mimo svou původní vlast, své nejznámější skladby - 3 Rumunské rapsodie , z nichž je první zastoupena na tomto CD. Styl kompozice, který je založen spíše na řazení jednotlivých témat, se zdá být jakousi až nekompaktní směsicí melodií. Podstatný by však měl být na této hudbě její silný tah a vášeň, podle původních představ skladatelů typické pro folklor, z kterého vycházeli. Na nahrávce jsou tyto momenty vystiženy částečně, dirigent se však nikdy nenechá strhnout k obrovským přehnaným kontrastům, emočním výbuchům a zaměřuje se spíš na instrumentační drobnokresbu, a tím podtrhuje vcelku spíš "symfonický" rozměr této hudby. Po technické stránce je kvalita remasteringu skutečně dobrá, šum je zminimalizován a pouze chvílemi prozradí poněkud kovový zvuk smyčců původní stáří nahrávky.

Vydavatel: Mercury/Universal

Stopáž: 73:50

Body: 4 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.