úterý, 13. květen 2003

Georg Friedrich Händel: Sonáty pro zobcovou flétnu (d moll HWV 367, a moll HWV 362, C dur HWV 365, F dur HWV 369, g moll HWV 360) a hoboj (F dur HWV 363, c moll HWV 366)

Napsal(a) 

booklet booklet
Händelovy flétnové sonáty patří k často nahrávaným dílům, jako by byly jednou z povinných položek v pomyslném katalogu nahrávek ideálního flétnisty. Snad z tohoto důvodu jsem se při setkání s dramaturgicky nepříliš objevným recenzovaným titulem neubránil lehkému apriornímu despektu, rovnou však mohu říci, že jsem se obával zbytečně. Nahrávka pořízená mladým francouzským dámským triem Amarillis obsahuje čtyři skladatelovy sonáty pro zobcovou flétnu, dále Sonátu d moll známou více ve verzi pro příčnou flétnu (v h moll) a konečně dvojici sonát hobojových; vyjma Sonáty d moll vyšly všechny dotyčné sonáty v Händelově tištěném prvním opusu. Zatímco na první pohled zaujme kompaktní disk nápaditým designem a kvalitním zpracováním obalu, nesporné kvality samotné nahrávky jsou povahy spíše nenápadné. Vše je totiž jak má být, přiměřené a na svém místě. HeloĘse Gaillard podává vynikající výkon jak coby flétnistka, tak i v sonátách hobojových, snad pouze několik ozdob ve flétnových sonátách zní možná poněkud otřepaně a neškodilo by jim více rafinovanosti. Zajímavý a příjemný je temně zabarvený zvuk jejího hoboje, tolik se lišící od často světlejšího a poněkud méně plastického zvuku, jaký známe z řady starších nahrávek s barokním hobojem. Rovněž adagia flétnových sonát jsou výborně zvukově propracovaná. Velice potěšitelný je především fakt, že se interpretky nesnaží nacházet v Händelových sonátách okázalou virtuozitu, která v nich - snad kromě třetí věty flétnové Sonáty d moll - zkrátka není. Vydávají se hlubší cestou bez extrémů v tempech či dynamice, zato s velkou pozorností k frázování, artikulaci a zvukové barvě. Vřele doporučuji.

Vydavatel: Ambroisie / Classic

Stopáž: 65:16

Nahráli: Amarillis: Héloise Gaillard - zobcová flétna, hoboj, Violaine Cochard - cembalo, varhany, Ophélie Gaillard - violoncello, violoncello piccolo

Body: 5 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.