čtvrtek, 14. březen 2002

Fryderyk Chopin

Napsal(a) 

booklet booklet
Čínský klavírista Yundi Li získal na Chopinově Varšavě v roce 2000 první cenu. Bylo mu tehdy osmnáct a zařadil se tak mezi nejmladší vítěze této prestižní pianistické soutěže. Chopina hraje i na svém prvním CD. Pustíme-li si je, budeme chvíli na rozpacích: hlavní téma první věty Chopinovy 3. klavírní sonáty zní poměrně fádně a "etudovitě". Ale už při uvedení vedlejšího tématu zbystříme pozornost: Yundi Li je hraje opravdu moc hezky. Ve druhé větě - Scherzu - předepsal Chopin "molto vivace" a "leggiero". Je nutno přiznat, že tak lehké a rychlé "leggiero", jak je předvádí Yundi Li, se slyší jen málokdy. Ve volné větě cítíme, že pianista tu a tam nepatrně spěchá a že přece jen potřebuje trochu dozrát. Poslední věta proběhne opět ve fantastickém tempu. Strhujícím zážitkem je jeho Polonéza op. 22. Yundi Li ji hraje s takovým rytmickým švihem, že se nemůžeme divit zvláštní ceně, kterou za ni ve Varšavě dostal. Jeho provedení etud je co do tempa a zřetelnosti na hranici pianistických možností. Zvláštní je klavíristův přístup k nokturnům . Můžeme ocenit nejen to, jak pečlivě respektuje skladatelův zápis až do nejmenších detailů, ale i to, jak přesvědčivě se dokáže pohybovat v jeho zdánlivě úzkém a někdy možná i svazujícím rámci. Trochu stereotypně působí v nokturnech neustálé opožďování pravé ruky. Závěrečná skladba nahrávky Impromptu cis moll je vrcholem celého CD. Na poměrně malé ploše může Yundi Li uplatnit jak svou bravurní a lehkou techniku, tak i průzračnou a bezpečně stavěnou kantilénu. Vedle vynikající klavíristické techniky, barevného úhozu a smyslu pro výstavbu oceníme u tohoto klavíristy i jeho netradiční pojetí rubata: zdá se, jako by jím spíš šetřil - mnohé úseky hraje téměř bez jakýchkoli tempových záchvěvů. Je-li ovšem zapotřebí, je jeho rubato nečekaně odvážné, nikdy však nelze říci, že přehnané nebo nevkusné. Bude zajímavé sledovat, jak se bude Yundi Li vyvíjet v dalších letech.

Vydavatel: Deutsche Grammophon / Universal Music

Stopáž: 67:00

Nahráli: Yundi Li - klavír

Body: 5 z 6

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975–2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.