úterý, 17. prosinec 2002

František Ignác Antonín Tůma / Josef Antonín Plánický: 6 chrámových sonát pro 2 housle a basso continuo, Sonáta e moll pro 2 housle, violu a

Napsal(a) 

booklet booklet
Lákavou noticku "world premiere recording" na albu duchovní hudby Fr. I. Tůmy a J. A. Plánického má na svědomí cellista Ondřej Micha l, který ve Vídni objevil dobové party Tůmových Chrámových sonát . Přestože se jedná o triové sonáty, běžně využívané v graduale, jejich hudební invence si s rozsáhlejšími Tůmovými skladbami nezadá. Napsal je patrně pro kůr vídeňské katedrály sv. Štěpána v době, kdy se již ohlašoval klasicismus, samy však mluví barokní řečí - a soubor Hipocondria se osvědčuje jako výtečný tlumočník. Je až s podivem, že se za krátký čas (založen 2000) vypracoval k takové souhře (u starých nástrojů či jejich kopií to platí dvojnásobně); co se tohoto ansámblu týče, těším se na jeho budoucnost. Škoda, že webové stránky ani booklet o něm neposkytují mnoho informací a že například souvislost jeho jména se Zelenkovou Hipocondrií si mohu jen domýšlet. Ve srovnání s Tůmou se tři ukázky ze známé sbírky duchovních kantát Opella ecclesiastica J. A. Plánického jeví méně zajímavě, dokonce trochu školsky. Možná je to hudbou samotnou, možná mě dostatečně nepřesvědčila sopranistka Jana Koucká . Nahrávce by neuškodilo ujasnit si lépe délky a přízvuky latinského textu, vyčistit několik intonačních nejistot a celý pěvecký výkon zpevnit.

Kromě porozumění barokní hudbě a úcty k ní vzdává CD svým způsobem hold také místu, kde zvukový záznam vznikl - poutnímu kostelu v Mariánském Týnci u Plzně. I jeho krásu, stejně jako hudební odkaz starých mistrů, je třeba znovu objevovat a obnovovat.

Vydavatel: Indies Records

Stopáž: 54:31

Nahráli: Hipocondria Ensemble a hosté

Body: 3 z 6

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.