úterý, 7. květen 2002

Felix Mendelssohn - Bartholdy: Smyčcové kvartety op. 12 a op. 13

Napsal(a) 

booklet booklet
Pokud jde o interpretaci Kvartetů op. 12 a 13 , setkává se snímek Talichova kvarteta v distribuci se snímkem Alban Berg Quartetta (Günter Pichler - 1. housle, Gerhard Schulz - 2. housle, Thomas Kakuska - viola, Valentin Erben - violoncello). Domnívám se, že bezprostřednější a spontánnější projev tohoto souboru není způsoben jen skutečností, že se v tomto případě jedná o live snímek. Členové Alban Berg Quartetta se nebojí prezentovat, že Mendelssohn byl romantik, a dovolují si tempová zvrásnění, zastavení i dynamická vlnění. Jejich snímek má tedy oproti poněkud akademickému projevu Talichova kvarteta jiskru prožitku, který se přenáší na posluchače. Tím nemá být řečeno nic o pořadí hodnocení: obě pojetí jsou možná, Mendelssohnově hudbě adekvátní a oba soubory svůj výklad jako celek obhájí. To je jejich volba, které pojetí je bližší posluchači, je zase jeho volba.

Vydavatel: EMI Classics / Monitor-EMI

Stopáž: 50:30

Nahráli: Alban Berg Quartett / Talichovo kvarteto

Body: 5 z 6

Vlasta Reittererová

Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.