neděle, 29. květen 2005

Ernst von Dohnányi: Houslový koncert č. 2 c moll op. 43 Concertino op. 45 pro harfu a komorní orchestr Klavírní koncert č. 2 h moll op. 42

Napsal(a) 

booklet booklet
James Ehnes - housle, Clifford Lantaff - harfa, Howard Shelley - klavír, BBC Philharmonic, Matthias Bamert. Produkce: Mike George, Brian Pidgeon. Text: A, N, F. Nahráno: 1/2004, Studio 7, New Broadcasting House, Manchester. Vydáno: 2004. TT: 75:47. DDD. 1 CD Chandos CHAN 10245 (distribuce Panther). V porovnání s Bartókem nebo Kodálym představuje jejich krajan a současník Ernst von Dohnányi zcela jiný tvůrčí typ. Přestože jeho život vymezují léta 1877-1960 - a aktivním tvůrcem coby proslulý klavírní virtuos, dirigent, skladatel i pedagog zůstal až do samotného konce svého života - zdá se, že více nežli modernistické výboje první poloviny minulého století mu byl bližší svět romantismu, zejména pak odkaz Johannesa Brahmse. Tvůrčí zakotvení v německé romantické tradici mu také později vyneslo očerňování ze strany maďarského komunistického režimu, který ho vinil z nezájmu o vytváření maďarské hudby. Nový snímek reflektující dílo Ernsta von Dohnányi nabízí výběr z jeho koncertní tvorby. Přináší tři skladby, které vznikly v rozmezí šesti let (1946-1952) a plně potvrzují jeho tvůrčí zaujetí zmíněným obdobím. Jen Houslový koncert nese stopy modernějšího skladatelského jazyka, i když i v něm jsou zřetelně znát brahmsovské vlivy. Hravost a výrazová vybroušenost svižných částí jako by zase místy evokovaly party Prokofjevových houslových koncertů. Jistou kuriozitu představuje nástrojové obsazení díla - kromě sólového partu do něj Dohnányi nezakomponoval žádné další housle. Přesto celek působí velmi vyváženě a svěže. Sólový part je vysoce virtuózní, nikoli však prvoplánově, a v kombinaci s bohatou škálou výrazových poloh nabízí interpretovi jedinečnou příležitost, jak uplatnit svůj um a hráčský nadhled. V pořadí druhý Klavírní k oncert z let 1946-47, podobně jako pozdější Concertino pro harfu a komorní orchestr (1952) přinášejí zcela jinou atmosféru. Zde se Dohnányi plně hlásí k odkazu velkých romantiků a na tomto základě také obě díla staví. Předkládaná nahrávka možná nepatří k těm, které oslní originalitou prezentovaných titulů, naši pozornost si však určitě zaslouží (zvláště pak Houslový koncert, který bezpochyby snese srovnání například s Korngoldovým Houslovým koncertem ). Zbývá dodat, že lví podíl na úspěšném vyznění nahrávky má vynikající pojetí všech zúčastněných interpretů.

Vydavatel: Chandos/Panther

Stopáž: 75:47

Body: 4 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.