čtvrtek, 13. únor 2003

Enrique Granados: Danzas espa×olas

Napsal(a) 

Španělské tance Enriqua Granadose, původně určené pro klavír, jsou velkým lákadlem i pro jiné instrumentalisty. Autorské orchestrace se (možná kvůli Granadosově předčasné smrti) nedočkaly, a tak patří zřejmě mezi skladby, které jsou nejčastěji transkribovány - ať už pro různé sólové nástroje, nebo pro jejich kombinace. Co se týče kytary, například Andaluzu č. 5 hrával ve vlastní úpravě už Andrés Segovia; existují i verze pro dvě kytary (z poslední doby například francouzské duo De Chabot - Nogrette). Exotickým španělským melodiím neodolal ani kytarista Lubomír Brabec , který si ke spolupráci přizval harfistku Kateřinu Englichovou a pro jedno číslo i violoncellistu Jiřího Bártu . Brabec je také autorem úprav jedenácti tanců, pouze tanec č. 8 si transkribovala Englichová pro sólovou harfu. Oba zúčastněné nástroje, harfa i kytara, mají bohaté možnosti harmonické hry, a tak jsou si rovnocennými partnery. Nedělí se na nástroj melodický a doprovodný, ale střídají se v přednesu hlavní melodické linky. Hra Englichové nepostrádá lehkost a přirozenost, je v ní znát také velmi precizní propracování a frázování. Působí však možná až příliš jemně a decentně. Naopak Lubomír Brabec do svého projevu vkládá značnou agresivitu. Jeho styl je tvrdý a úsečný. Převažuje ostrý rejstřík, staccato, akcenty na všech osminách, rasguada (zvláště v č. 9) znějí nečistě a nepříjemně. Jeho hra postrádá tah, plynulejší výstavbu frází, což se projevuje především v sólově hraném tanci č. 7 .

Hlavním nedostatkem tohoto CD je tedy odlišné cítění obou hlavních protagonistů. Jakéhosi zlatého středu se podařilo dosáhnout pouze jejich hostu Jiřímu Bártovi, který se představuje v jediném tanci, Andaluze č. 5. Jeho hra bez přehnané expresivity v sobě spojuje sladkost i vášnivost španělské hudby, což kontrastuje s příliš mechanickým kytarovým doprovodem.

Vydavatel: Supraphon

Stopáž: 57:38

Nahráli: Kateřina Englichová - harfa, Lubomír Brabec - kytara, Jiří Bárta - violoncello

Body: 3 z 6

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.