neděle, 3. červenec 2005

Canto de la vida

Napsal(a) 

booklet booklet
Produkce: M. Prohmann. Text: A, F. Nahráno: 1/2004, Konzertgalerie Bagno, Steinfurt. Vydáno: 2004. TT: 69:26. DDD. 1 CD Deutsche Grammophon 289 477 5015 (Universal Music).

Zpěv života - písně Středomoří, tak zní v překladu název nahrávky souboru Cycle obsahující 16 písní původem z tak rozmanitých oblastí, jako jsou Pyrenejský poloostrov, Provence, jižní Itálie, Balkán, Turecko a Egypt a pokrývající témata od kolébky až po hrob. Název, stejně jako první odstavec průvodního textu v bookletu slibují trochu více než snímek skutečně obsahuje - převážná většina písní je totiž sefardského původu. Posluchač se ale rozhodně nemusí obávat stereotypu, skladby samy o sobě jsou rozmanité a více či méně odrážejí kulturní vlivy jednotlivých zmiňovaných oblastí; jejich exotičnost a jinakost je navíc zesílena originální "instrumentací". Neočekávejte však výběr "středomořského etna" - na jednom CD beztak těžko postižitelném - a také spíše jen střípek interprety proklamované reflexe "jižní lásky k životu" (respektive "umění žít", jak uvádí francouzská mutace textu). Autorem celé koncepce je Vladimir Ivanoff , perkusionista a muzikolog (původem z Bulharska), věnující se převážně etnické hudbě. To je také klíč k celému projektu, který jako by vznikl především proto, aby dal zaznít bohatství barev nejrozmanitějších a většině Evropanů neznámých bicích nástrojů - od pandera a prstových talířků, přes riqq a kudüm, až po provensálskou tamburinu a "běžné" barokní tympány. Zvuk bicích - znějících sólově nebo doprovázejících v různých kombinacích zpěv - dává celé nahrávce jedinečný charakter: tu posílí moment taneční, jinde polohu spíše mystickou, někde až bizarní... Záliba v bicích nástrojích vedla i k zařazení jakýchsi variací či improvizací na pochody francouzského barokního skladatele A. D. Philidora, což (podle mého soudu) nebylo příliš šťastné, neboť celková atmosféra se tím naruší. O vokální party se podělili dva zkušení interpreti: Fadia el-Hage a Pino De Vittorio . De Vittorio bude asi znám posluchačům italské barokní hudby, realizoval mimo jiné řadu nahrávek s ansámblem Cappella dei Turchini. Jeho hlas a projev jsou nezaměnitelné: lehce nazální tenor s typickým rustikálním šmrncem, spontaneitou, uvolněností, lehkým patosem a smyslem pro ironii, avšak schopný i velmi ukázněného projevu. Pro Fadiu el-Hage (světlý alt) je naopak typický velmi uhlazený, jemný až akademický projev. Na první poslech asi nezvyklé, při bližším ohledání textů však přesvědčující. Tak jak "kruh života" postupuje, mění se lehce i zpěvaččin výraz - celkově jako by převažovalo soustředění, jemná nostalgie. Nepochybuji, že si každý posluchač na této nahrávce najde svůj oblíbený kousek, osobně doporučuji dvojhlasé O Charon , tradiční píseň hraničářů z Kapadocie - jako by se před vámi otevřel svět od Herkulových sloupů až po Alexandrii a celý lidský život se zpřítomnil v krátkém okamžení.

Vydavatel: Deutsche Grammophon/Universal Music

Stopáž: 69:26

EAN: 2894775015

Body: 4 z 6

Marc Niubo

Ředitel Ústavu hudební vědy na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Ve svém výzkumu se primárně věnuje hudební historiografii, odkrývání minulého, zkoumání skladeb, jejich příběhů, tvůrců, interpretů, kontextů, souvislostí. Jeho dlouhodobým badatelským tématem je italská opera v Praze, badatelsky se také věnuje duchovní hudbě – české i italské, ale primárně v domácím kontextu. Řadě dalších témat, jako např. hudba anglického či španělského baroka, dílo M. A. Charpentiera, W. A. Mozarta, Antonína Dvořáka, otázky provozovací praxe, edičních technik, hudební kritiky, se věnuje spíše příležitostně anebo primárně ve výuce Ústavu hudební vědy.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.