středa, 15. prosinec 2004

Bohuslav Martinů: Skladby pro violoncello a klavír

Napsal(a) 

booklet booklet
Titul upoutá už na první pohled svou zajímavou dramaturgií. Čtyři díla určená violoncellu s klavírem představují Bohuslava Martinů ve čtyřech naprosto rozdílných výrazových rovinách. Jeho moderně cítěná 2. sonáta má velkorysou fakturu romantického ražení, která je Janu Páleníčkovi i Jitce Čechové bytostně blízká. Skladbu podávají ve velkých plochách, bohatě odstíněných, a přitom naprosto přehledně členěných. Zvlášť sugestivně vyznívá v jejich pojetí volná věta, naplněná tichou rezignací. Překrásná 3. sonáta okouzluje poezií a hravostí, jež místy dosahuje průzračnosti a čistoty téměř mozartovské. Přestože se tu violoncello nechává občas unést k poněkud rušivým skluzům, ve svém celkovém vyznění patří skladba k vrcholům tohoto CD. Variace na slovenskou lidovou píseň se vyznačují dokonale "vokálně" dodýchnutými frázemi a efektními zvukovými barvami. Ve virtuózně koncipovaných Variacích na Rossiniho téma nám pak oba interpreti předvádějí, že i dílo nejvyšší technické náročnosti lze hrát s úsměvným nadhledem. Stejně jako u předchozí nahrávky tohoto dua se skladbami S. Rachmaninova i v tomto případě nelze než znovu opakovat, že se zde sešli dva výborní umělci, vybavení nejen skvělou nástrojovou technikou s obdivuhodným barevným spektrem, ale především obdaření vysokou přirozenou muzikalitou, jež je základem dokonalé souhry a naprosto přesvědčivé modelace hudebního toku.

Vydavatel: Cube-Bohemia

Stopáž: 58:47

Body: 5 z 6

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.