Bohuslav Martinů – Piano Quintets H. 229, 298, Piano Quartet H. 287

Ivan Klánský – klavír, Kocianovo kvarteto (Pavel Hůla, Miloš Černý, Zbyněk Paďourek, Václav Bernášek). Produkce: Pierre E. Barbier. Text: A, F, N. Nahráno: 3, 10/2008, Martinů sál HAMU, Praha. Vydáno: 2009. TT: 72:04. DDD. 1 CD Praga Digitals PRD/DSD 250 250 (distribuce Classic). Alternativa: kvinteta – Martinů Quartet, Karel Košárek (Naxos).

Dárek k výročí Bohuslava Martinů se producentu Pierru Barbierovi povedl náramně. Z řady českých umělců, kteří pro jeho firmu nahrávají, vybral svého nejlepšího pianistu a Kocianovo kvarteto a opět měl šťastnou ruku. Místo Milana Slavického, který většinou sedí v křesle režiséra, spolehlivě „zaskočil“ Jaroslav Rybář a Steinwaye připravil jeden z nejlepších evropských ladičů Ivan Sokol.

Jestliže 1. klavírní kvintet H. 229 patří do „pařížské“ periody, tak 2. klavírní kvintet H. 298Klavírní kvartet H. 289 do „americké“. Změnu tvůrčí poetiky poznáte myslím na první poslech, navíc interpreti se hodně snaží o pečlivou diferenciaci. O technických aspektech je zbytečné psát, protože nemají závažnější chybu, báječné je i nejednou složité pletivo rytmických vztahů, ale nejvíc mě oslovila mistrovská barevná paleta a práce se zvukem. Například jsem žasnul nad drtivostí hymnického vyznění 1. kvintetu. Tématem pro zvláštní studii by byla fantastická hra Ivana Klánského . Přestože v podstatě hybnější nahrávka kvintetů u Naxosu je výborná, tak Klánský jde v práci se zvukem ještě dále než Karel Košárek. Po prvním poslechu jsem zůstal chvíli jako opařený a musel jsem si pustit desku několikrát, abych mohl získat „nadhled“. Prostě jsem ještě nikdy tuto hudbu hrát s takovým výrazem a tak homogenně. (Kopii obrazu Paula Signaca Le Pont Marie z roku 1927 na coveru desky berte jen jako náladové oživení bookletu. Stejně tak by tam mohla být řada jiných reprodukcí.)

Body: 6 z 6 – tip Harmonie

Sdílet článek: