pátek, 16. červenec 2004

Bohuslav Martinů: Mirandolina

Napsal(a) 

booklet booklet
Roku 1951 byl v irském městě Wexfordu založen operní festival, který každý rok uvádí tři méně známé opery. Je vyhledáván operními znalci a labužníky, kteří navštěvují nejen samotné inscenace, ale i bohatý doprovodný program (více informací na www.wexford.opera.com). Na podzim roku 2002 byla ve zdejším Královském divadle uvedena opera Bohuslava Martinů Mirandolina a současně vznikl i živý záznam pro BBC Radio 3, který nyní vydal Supraphon. Je ovšem pravda, že slovo živý by se slušelo dát do uvozovek, neboť nahrávka nebyla pořízena pouze z jednoho představení - jak je ostatně dnes běžné.

Mirandolinu psal Martinů podle Goldoniho komedie La locandiera (Paní hostinská ), libreto si sám upravil podle italského originálu. Světová premiéra opery, která Goldoniho předloze dává elegantní hudební vizáž, se konala v pražském Smetanově divadle roku 1959 s Marií Tauberovou v hlavní roli. Pokud vím, kompletní zvuková nahrávka Mirandoliny neexistuje. Bibliografický katalog Bohuslava Martinů uvádí pouze rozhlasový záznam z počátku 80. let. Každopádně příběh o paní hostinské obletované hned třemi šlechtickými nápadníky, která ale nakonec dá přednost číšníkovi, může nyní našinec slyšet v italském originále. Obsazení ve Wexfordu bylo totiž až na dvě výjimky italské. Těmi výjimkami jsou Angličan Simon Edwards coby jeden z nápadníků a česká sopranistka Tereza Mátlová v menší roli herečky Ortensie. Hlavní úlohu fešné hostinské zpívá sopranistka Daniela Bruera , angažovaná v berlínské Staatsoper, s hlasem možná o malinko zatěžkanějším, než by nadýchané lehkosti tohoto až činoherně výřečného, v lehkém allegru poskakujícího díla slušelo. Avšak celkově vzato jak ona, tak i ostatní zpěváci bezesporu odehráli a odzpívali (a odmluvili) na jevišti působivé divadlo - dosvědčují to ostatně i reakce publika. Prudký tep je znát i z výkonu pro nás možná poněkud exotického Běloruského národního filharmonického orchestru pod taktovkou italského dirigenta Riccarda Frizza . Ostatně i fotografie z inscenace otištěné v bookletu naznačují, že ve Wexfordu pojali Mirandolinu jako bujarou soudobou komedii (režíroval Australan Paul Curran ). Rozhodně je to další příjemný důkaz toho, že Martinů se ve světě líbí.

Vydavatel: Supraphon

Stopáž: 67:02 + 37:10

Nahráli: Bruera, Mátlová, Traversi, Tansini, Edwards, Marabelli, Alberghini, Esper, Běloruský národní filharmonický orchestr, Riccardo Frizza

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Věra Drápelová

Vystudovala fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy. Je editorkou rubrik Kultura, Názory a Rozhovor v redakci MF Dnes. Autorsky se věnuje klasické hudbě a opeře.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.