středa, 26. leden 2005

Antonín Vranický, Pavel Vranický: Sextet č. 7 G dur pro flétnu, hoboj, housle, dvě violy a violoncello, Sextety č. 3 Es dur, č. 4 G dur, č. 6 d moll pro flétnu, hoboj, housle, dvě violy a violoncello

Napsal(a) 

booklet booklet
Jana Brožková - hoboj, Jiří Válek - flétna, Stamicovo kvarteto: Vítězslav Černoch, Jan Pěruška, Josef Kekula, Vladimír Leixner. Produkce: Vít Roubíček. Text: A, N, F, Č. Nahráno: 2/1998, zámek Hluboš. Vydáno: 2004. TT: 74:03. DDD. 1 CD Supraphon SU 3788-2. Sextety pro flétnu, hoboj, housle, dvě violy a violoncello Pavla a Antonína Vranických nám představují vídeňský klasicismus v jeho domácké "pohodové" podobě. V Sextetu č. 7 G dur Antonína Vranického oceníme čistotu kompoziční faktury, v níž vše plyne tak, jak očekáváme: příjemně a bez větších dramatických zvratů. V půvabných melodiích finální věty pak tušíme inspiraci lidovou hudbou. Sextety č. 3, 4 a 6 Pavla Vranického, staršího a úspěšnějšího z obou bratrů, prozrazují, že je napsal zkušený autor divadelních a symfonických děl. Jeho sextety jsou formálně nepoměrně pestřejší a navíc nezřídka naplněné působivými zvukovými efekty, které si docela dobře dokážeme představit v nějakých vypjatých operních scénách. Nalezneme v nich více vzruchu, víc citu pro dramatickou výstavbu, občas v nich lze také zaslechnout lidovou melodiku. Kombinace čtyř smyčcových nástrojů a dvou dechů je barevně velmi vděčná a hráči Stamicova kvarteta s hobojistkou Janou Brožkovou a flétnistou Jiřím Válkem dokázali její přednosti výborně využít. Ale už v prvním sextetu máme při poslechu občas pocit, že některé pasáže působí poněkud ploše, jako by jejich dynamickému průběhu chyběly vrcholy. U Antonína Vranického to lze možná ještě vnímat jako jistou "klasickou uměřenost", ale v dramatičtěji koncipovaných sextetech Pavla Vranického už větší dynamické kontrasty vysloveně chybí. Podle údajů v bookletu jsou tyto sextety autorskými úpravami jeho vlastních symfonií. Onen "symfonický" náboj je skutečně na mnoha místech těchto děl tak výrazný, že přímo postrádáme hutnější zvuk většího počtu smyčců, ba mnohdy bychom dokonce i uvítali nějakou tu ránu do tympánu. Takové přání samozřejmě překračuje možnosti tohoto obsazení. Spokojme se tedy s tím, že si můžeme v kvalitním provedení poslechnout klasické skladby, se kterými bychom se na koncertním pódiu setkali jen stěží.

Stopáž: 74:03

Nahráli: Jana Brožková - hoboj, Jiří Válek - flétna, Stamicovo kvarteto: Vítězslav Černoch, Jan Pěruška, Josef Kekula, Vladimír Leixner

Body: 4 z 6

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975–2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.