pátek, 27. únor 2009

Antonín Rejcha - Oktet op. 96, Variace pro fagot a smyčcové kvarteto, „Grand Quintetto“ pro lesní roh a smyčcový kvartet

Napsal(a) 

Antonín Rejcha - Oktet op. 96, Variace pro fagot a smyčcové kvarteto, „Grand Quintetto“ pro lesní roh a smyčcový kvartet Antonín Rejcha - Oktet op. 96, Variace pro fagot a smyčcové kvarteto, „Grand Quintetto“ pro lesní roh a smyčcový kvartet

České noneto (Romana Zieglerová - housle, Vladimír Kroupa - viola, Simona Hečová - violoncello, Radovan Heč - kontrabas, Jiří Skuhra - flétna, Aleš Hustoles - klarinet, Vladislav Borovka - hoboj, Pavel Langpaul - fagot, Vladimíra Klánská - lesní roh). Text: A, F, N. Nahráno: 4/2007, Studio Domovina, Praha. Vydáno: 2008. TT: 70:44. DDD. 1 CD Praga Digitals PRD/DSD 250 244 (distribuce Classic).

Pražský rodák Antonín Rejcha (1770 - 1836), chráněnec Josepha Haydna a přítel Ludwiga van Beethovena, není jednou z velkých osobností české hudby 1. poloviny 19. století náhodou. Neúprosné síto historie prověřilo kvality jeho skladeb mnohokrát. Byl sice zakořeněn v klasicismu, ale s nadšením vnímal ranou fázi romantismu. Projekce do jeho díla je však vždy decentní a odehrává se nejslyšitelněji v oblasti harmonie, rytmiky a metra. Například kouzelné chromatismy najdeme i na desce Českého noneta . Tento skvělý vývozní artikl české hudby vznikl v roce 1924 (!) a prošla jím řada špičkových hudebníků. Nynější obsazení rozhodně nedělá svým předchůdcům ostudu. Nejširší výrazový rejstřík mohli hudebníci ukázat v Oktetu z roku 1807. Jejich tónová homogenita, vyváženost, nástrojová virtuozita a pečlivá volba temp je hodná obdivu. (Mimo jiné se ukazuje, jak bylo šťastné zapojit do souboru houslistku Romanu Zieglerovou .) Fagotové Variace (kolem 1818) a hornový Kvintet (kolem 1825) jsou pěkné kusy s invenčně působivými místy, ale stojí přece jen poněkud ve stínu. Nahrávka má velmi dobrou technickou úroveň (režie: Jaroslav Rybář), autorem obrazu Dvě ženy v okně (titulní strana bookletu CD), jehož volbu jsem nepochopil, je Bartolomé Estebán Murillo.

Body: 5 z 6

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.