neděle, 4. leden 2004

Antonín Dvořák: Symfonie č. 6, Husitská, Můj domov, Karneval

Napsal(a) 

booklet booklet
Když Karel Ančerl interpretuje oba české klasiky 20. století, je výsledek naprosto úžasný, ale nad tímto Dvořákem trochu váhám. Bylo by zkratkovité říkat, že Ančerl nebyl romantik - ale romantismus má velmi mnoho tváří a ne každá musí být každému stejně blízká. Je to nahrávka zajímavá už tím, že zřetelně ukazuje Dvořáka jako velkého předchůdce Janáčka a Martinů. Možná až příliš. Tohle není doširoka rozezpívaný a spontánní Dvořák - naopak, místy je drsně heroický a syrový, zkrátka příliš tvrdý. Šestá symfonie i toto pojetí unese, ale po mém soudu se to k ní moc nehodí. Orchestr samozřejmě hraje čistě a má krásný zvuk, je zde řada působivých pasáží, a zvukově zajímavých detailů - celkové pojetí ale zůstává trochu chladné. To dokládá i Dvořákův Karneval - jen připomínám, že existuje vynikající nahrávka Talichova a příležitostí porovnat stejnou skladbu podání dvou nejvýraznějších českých dirigentů není tolik. Je zajímavé, že Talich volí v krajních částech dokonce rychlejší tempa, v části střední ovšem je mnohem vroucnější. Symfonické básně Můj domov a Husitská - vzhledem k asociacím na státní hymnu a jisté zprofanovanosti husitského chorálu - jsou díla interpretačně velmi nevděčná. Navíc způsobem kompoziční práce připomínají například Symfonické variace - tedy skladbu, která stojí víc na intelektuálním propracování než na "básnické" inspiraci. Tady bych naopak řekl, že nepatetické, precizní a analytické pojetí se právě k těmto dílům velmi hodí.

Vydavatel: Supraphon

Stopáž: 74:49

Nahráli: Česká filharmonie, Karel Ančerl

Body: 4 z 6

Jindřich Bálek

Od roku 2004 pracuje v Českém rozhlase, z toho deset let v Redakci kulturní publicistiky a od roku 2014 v Redakci vážné hudby. Zabývá se hudební dramaturgií, kritikou i publicistikou. Pochází z Teplic, kde vystudoval gymnázium; je absolventem Institutu základů vzdělanosti UK, a oboru filosofie na FF UK v Praze.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.