středa, 12. květen 2004

Znalecký Mozart

Napsal(a) 

Mozartovský program středně velkého obsazení Pražských symfoniků , Pražského komorního sboru a sboru Severoněmeckého rozhlasu měl ve Smetanově síni (25. 2.) opodstatnění hlavně díky dirigentovi - byl jím vyhlášený salcburský a tedy i mozartovský interpret Leopold Hager . A skutečně - Mozartova duchovní hudba zněla znalecky, velmi propracovaně a pozorně, v detailním pohledu možná až s výrazně osobitou dikcí. Loretánské litanie jsou nicméně poměrně nevzrušivou kompozicí, v níž tenorista Tomáš Černý , jinak slušně zpívající, trochu zaplaval, v níž se basista Tomáš Jindra nijak výrazně neprojevil a mezzosopranistka Jana Sýkorová zajímavým hlasem nestačila nevelkým partem výrazněji zaujmout; je to kompozice, v níž by sopranistka Simona Houda-Šaturová potřebovala vyšší hlasovou polohu, aby lépe vynikla. V Mozartově vrcholné Mši c moll takovou šanci po boku sopranistky Katalin Halmaiové dostala a plně ji s koloraturami i pěkným přednesem lyrických kantilén využila. Druhá ze skladeb večera byla i sama o sobě zajímavější. Orchestr hrál velmi stylově, ale tento repertoár pochopitelně poutá pozornost hlavně vokální složkou. Sbory zpívaly v obou partiturách společně velice vyrovnaně, jejich zvuk byl profesionální.

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.