čtvrtek, 6. červen 2002

Závěr sezóny

Napsal(a) 

Závěr abonentní sezóny České filharmonie v domovském Rudolfinu byl 2. 5. ve znamení vídeňského klasicismu. Nejdříve zazněla Mozartova Symfonie č. 39 Es dur K 543 a po pauze Beethovenova Symfonie č. 3 Es dur op. 55 . Rakouský dirigent Manfred Honeck (1958) měl být zárukou interpretačně perfektního výsledku. Bohužel tomu tak bylo jen zčásti. V Mozartovi bylo sice všechno pořádku - správné noty, velmi dobrá souhra, krásná sóla (dialog klarinetu Františka Bláhy a flétny Jiřího Válka ve 3. větě), ale rozdíl mezi filharmonickým Mozartem a Mozartem Pražského komorního orchestru byl značný. Jednak dirigent, možná inspirován i masivním obsazením ČF, vytáčel orchestr zbytečně do vysokých dramatických obrátek, jednak mezi pódiem a hledištěm nepřeskočila patřičná jiskra. Bylo to velmi ospalé.

Naštěstí v Beethovenovi došlo ke střihové změně. Už od úderného vstupního tématu ona jiskra přeskočila a napětí trvalo přes neodolatenou atmosféru majestátního smutečního pochodu a temperamentní staccatové scherzo až do posledního taktu finální věty ve formě dvojitých variací. Atmosféra druhé poloviny večera byla i přes drobné nepřesnosti strhující.

Luboš Stehlík

Narodil se 20. dubna 1957 v Pardubicích. Housle a zpěv studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolvoval obor Hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupil ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení hudební vědy, kde jeho diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil coby redakční benjamínek v roce 1984 v nakladatelství Editio Supraphon – oddělení knih o hudbě,  kde redigoval ledacos, od Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby až po Cimrmana v říši hudby. Po roce 1989 působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho  vymazání z českého hudebního života se stal v roce 1994  nejdříve redaktorem a poté šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Je partnerem nejlepší manželky ze všech, otcem tří dětí a dědečkem raději nespecifikovaného počtu vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.