čtvrtek, 6. červen 2002

Závěr sezóny

Napsal(a) 

Závěr abonentní sezóny České filharmonie v domovském Rudolfinu byl 2. 5. ve znamení vídeňského klasicismu. Nejdříve zazněla Mozartova Symfonie č. 39 Es dur K 543 a po pauze Beethovenova Symfonie č. 3 Es dur op. 55 . Rakouský dirigent Manfred Honeck (1958) měl být zárukou interpretačně perfektního výsledku. Bohužel tomu tak bylo jen zčásti. V Mozartovi bylo sice všechno pořádku - správné noty, velmi dobrá souhra, krásná sóla (dialog klarinetu Františka Bláhy a flétny Jiřího Válka ve 3. větě), ale rozdíl mezi filharmonickým Mozartem a Mozartem Pražského komorního orchestru byl značný. Jednak dirigent, možná inspirován i masivním obsazením ČF, vytáčel orchestr zbytečně do vysokých dramatických obrátek, jednak mezi pódiem a hledištěm nepřeskočila patřičná jiskra. Bylo to velmi ospalé.

Naštěstí v Beethovenovi došlo ke střihové změně. Už od úderného vstupního tématu ona jiskra přeskočila a napětí trvalo přes neodolatenou atmosféru majestátního smutečního pochodu a temperamentní staccatové scherzo až do posledního taktu finální věty ve formě dvojitých variací. Atmosféra druhé poloviny večera byla i přes drobné nepřesnosti strhující.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.