pondělí, 21. březen 2005

Vokální duchovní oblouk

Napsal(a) 

Vokální cyklus České filharmonie, patřící v této sezoně staronově Pražskému filharmonickému sboru , pokračoval (19. 12.) duchovním programem, který přilákal potěšitelně četné publikum. Zdá se, že záměr obnovit takový cyklus nestál mimo realitu a že Rudolfinum lze sborovou hudbou čas od času přijatelně zaplnit. Repertoár sahal v druhém programu této řady jako oblouk od renesančních motet přes romantismus po hudbu konce 20. století. Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Jaroslavem Brychem se ukázal ve své nynější setrvalé velmi dobré formě, umožňující a prezentující práci s výrazem, dynamikou i slohotvornými prvky. Je to projev plastický, kultivovaný, téměř zcela bez rušivých detailů, projev se širokými možnostmi a s bohatým spektrem výsledného zvuku. Jakob Handl-Gallus je autorem z okruhu repertoáru pro specializované soubory. I větší, klasicky orientovaný sbor se však může úspěšně blížit potřebné lehkosti, jak bylo dobře slyšet. Hudba 19. století odpovídá ovšem profilu Pražského filharmonického sboru přece jen více. Brahmsovy tři Fest - und Gendenksprüche a ukázka z Mendelssohnových Tří žalmů , stejně jako Geistliche Chöre od Antona Brucknera měly oduševnělý klid a zvukovou krásu. Sbor Nunc dimittis Gustava Holsta a kompozice na stejný text od Arvo Pärta, stejně jako Pendereckého Cherubínská píseň , byly pak nejen velice zajímavým a neotřelým, ale také obdobně suverénním a procítěným pohledem do méně obvyklých, ve stylu pozoruhodně rozličných repertoárových sfér.

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.