sobota, 26. květen 2012

Vedernikov a Košárek

Napsal(a) 

Dirigentu Alexandru Vedernikovovi nelze nic zvláštního vytknout, ale tak charismatický, aby učinil ze Symfonických tanců Sergeje Rachmaninova strhující dílo, přece jen není. To je závěrečný dojem, jasně zformulovaný a vtělený do konkrétní hudby, po jeho hostování (17. 2.) u České filharmonie . Ruský umělec neurčitého věku, ničím výrazně zapamatovatelný, tuto partituru nerozhýbal tak, aby vyzařovala neodolatelnou hudební energii. Že se to nepodařilo ani u Janáčkova Adagia d moll , orchestru ani jemu vyčítat netřeba, je to kompozice ještě nepříliš vyhraněná, spíš jen zajímavost. A tak byl nakonec vcelku logicky hlavním bodem večera Brittenův Klavírní koncert . Karel Košárek , sólista tohoto v Praze vzácného provedení, není jednoznačným typem pianisty-básníka pohrávajícího si především s Chopinovými či Debussyho zvukovými pavučinami nebo s průzračnou uměřeností klasiků. Zatím je ještě stále spíše spojován s žánrovou všestranností, s robustnější muzikalitou a s ochotou (ale asi trochu i údělem) objevovat a osvětlovat publiku častěji neobvyklé položky repertoáru než své pohledy na notoricky známé kusy. Do takového umělcova profilu u nás skladatel Britten se svým koncertem z roku 1939 zapadá přesně a dobře. Slyšeli jsme dílo sršaté, složitěji koncipované, ale bravurní, zajímavé a budící za zvládnutí náležitý obdiv. To není málo. Karel Košárek je nepřehlédnutelnou postavou na tuzemské scéně.

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.