sobota, 17. leden 2009

Večer Čajkovského

Napsal(a) 

Vztah mezi Zdeňkem Mácalem a orchestrem České filharmonie je třeba rozdělit mezníkem 1. května, kdy vyšel rozhovor s exšéfem orchestru v HARMONII 5/2008, po kterém komunikace programově zazmrzla. Koncert 24. 4. (25. 4.) ještě spadá do doby, kdy orchestr s dirigentem hovořil. Dominantou večera v Rudolfinu bylo skvělé provedení Čajkovského 4. symfonie . Od prvních taktů rozehrál dirigent filharmonické nástrojové varhany v plné romantické barevné škále. Čajkovskij je Mácalovou krevní skupinou. První větu hodně vyostřil a kupodivu to bylo velmi přesvědčivé. Kontrastně zpěvné Andantino ozdobilo nádherně vytvarované hobojové sólo Jany Brožkové , což posléze skvěle vypointovala cella. Škoda, že dirigentovýma rukama vyžadovaná rubata nenalezla u smyčců plnou odezvu. Choulostivého pizzicatového Scherza se filharmonici zhostili na výbornou. Jásavé Finale pak bylo parádní tečkou. Neméně zdařilé bylo provedení nástrojově vděčné, filmové Bernsteinovy suity On the Waterfront . Vzhledem k tomu, že skladatel a dirigent byli přátelé, tak mělo provedení punc ozvěny autenticity. Bohužel Achillovou patou byla úvodní Mozartova Symfonie A dur K 201 . I když se řada filharmoniků velmi snažila maximálně realizovat hravost a nadýchanost této hudby, tak řada jiných byla smykem a zvukem už u Čajkovského a evidentně jim to nevadilo.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.