pondělí, 27. říjen 2008

Tříhodinový Čajkovskij

Napsal(a) 

Valerij Gergijev je umělcem, který bez problému vyprodá šestitisícové auditorium londýnské koncertní síně Royal Albert Hall. Jednak je natolik charismatickou osobností, že poutá pozornost publika k sobě, že magicky přitahuje posluchače, kteří ho touží sledovat při práci a být účastni toho, když dává za pultem orchestru vznikat hudbě. Jednak ovšem také dovede předkládat vzrušující projekty - programy, které vybočují z všednosti a dávají tušit, že půjde o jedinečné okamžiky. A tak snad žádný koncert tohoto petrohradského guru nemůže být jen tak něčím fádním. Bylo tomu tak i na letošním festivalu BBC Proms v britské metropoli. Gergijev s Londýnským symfonickým orchestrem připravil (20. 8.) kompletní provedení hudby k baletu Spící krasavice Petra Iljiče Čajkovského. Koncert ve zmíněném sále přesáhl obvyklé časové rozměry, ale nenudil. Tři hodiny baletní hudby bez tance hrozí jednotvárností, nicméně pod Gergijevovým vedením - sice nijak nápadným, ale nepolevujícím - se partitura neustále proměňovala, stále dostávala podněty a vydávala postupně všechny své kvality. Vyžaduje to energii, výsledek je pak ovšem vzrušující. Orchestr dokázal impulzy přetavovat, a přestože nemá Čajkovského tak v krvi jako Rusové ve svých tělesech, stačila dirigentova hluboká duchovní spřízněnost s tímto hudebním a divadelním tématem a jeho aktuální inspirace k tomu, aby se romantický svět stále nových a nových hudebních nápadů, epičnosti i lyriky, opakovaných nárazů krásy a emocí dostal publiku spolehlivě pod kůži.

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.