středa, 22. červen 2016

Společný výlet Magdaleny Kožené a Ondřeje Havelky

Napsal(a) 

Magdalena Kožená a Melody Makers, foto Petr Veber Magdalena Kožená a Melody Makersfoto: Petr Veber

„Pro vás je to asi trochu neobvyklé... Zato pro mě – je to neobvyklé hodně,“ komentovala Magdalena Kožená s úsměvem svůj koncert s Melody Makers Ondřeje Havelky, když se objevila před publikem. Vyprodaný večer v sále Jupiter ve Velkém Meziříčí na festivalu Concentus Moraviae byl 21. 6. premiérou. Následují Hamburk, Berlín, 28. června Praha, pak Katowice a dvakrát Londýn.

Písně Cola Portera, meziválečného amerického muzikálového autora, trefila pěvkyně ve svém bezprecedentním úkroku od obvyklého repertoáru velmi přesně. Už v klasice se Kožená, zejména v rámci svých rezidencí letošního roku, ale vlastně trvale ukazuje jako velmi flexibilní a hodně mnohostranná – známe ji z barokního repertoáru z jemných písní s drnkacími nástroji i z dramatických scén s větším orchestrem, známe ji z komorního písňového i ze symfonického repertoáru, známe ji v opeře jako Juliettu, Mélisandu i jako Carmen, dříve také v Mozartovi. Společným výletem s protagonisty autentické interpretace dobového swingu ukázala ještě víc. Převtělila se do vemlouvavě zpívající a hovořící hvězdy nakažlivé americké hudby, přestože zároveň zůstala svá.

Předávat text a jeho emoce ve velmi jemných nuancích a proměnách prostřednictvím dikce a mimiky umí Magdalena Kožená skvěle už dávno z barokní hudby. Nečiní ji proto potíže s přirozeným prožitkem interpretovat také lehce sladkobolné i soucitně realistické a pobaveně nadsazené příběhy písní z 20. a 30. let. A protože k tomuto typu koncertu patří, aby také mezi písněmi hovořila, pustila se i do kombinace jemné ironie a civilní osobní roviny.

Když nejprve česky přibližovala a pak anglicky zpívala, proč Miss Otis nemůže dnes přijít na lunch, bylo to neodolatelné nejen pěvecky a hudebně, ale i moderátorsky. Hity Cole Portera jako Ev´ry time we say goodbye, Love for sale, Night and day a desítka dalších měly stylovou poetiku, ale každý svůj vlastní výraz. Sólistka dokázala zpěvem opravdu vyprávět a použít temnější rejstříky hlasu bližší řeči, ale nevzdala se úplně ani umělejší sopránové polohy a stylizovanějšího vokálního projevu, aniž by přehrávala nebo sebeméně sklouzávala do operního klišé. Evidentně se dobře vyrovnala se zpěvem na mikrofon. A také zahrála jednu mezihru na klavír a zatančila. To vše s mimořádným vkusem, prostě a s úsměvem.

Repertoár pro celý večer aranžoval kapelník Melody Makers, trumpetista Juraj Bartoš. Orchestr si samozřejmě jako celek i v nesčetných sólech krásně zahrál a nenechal stranou ani své obvyklé jemné klauniády, jejichž původcem je nejvíc ze všech pianista Miroslav Lacko. Řada přišla i na pár instrumentálních skladeb a na dvě sólové písně Ondřeje Havelky, který se s publikem podělil i o své parádní číslo se stepováním na písku, sand dance. A když Kožená s Havelkou na konci první i druhé půle koncertu zazpívali a jako dva rození komedianti také zahráli duet, nejprve Let´s misbehave (Pojďme si zařádit) a potom You´re the top (hádka naruby s pantomimickým telefonováním), dobře vygradovaný program dostoupil vrcholu. Podařil se milý, zábavný komorní večer, prezentující přímočaré jazzmeny a jejich roztomile slušného frontmana s pěveckým hostem, který se jim obdivuhodně přiblížil.

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.