středa, 3. prosinec 2003

Skvělý začátek hradního festivalu

Napsal(a) 

Skvělý začátek hradního festialu Skvělý začátek hradního festialu
Díky Magdaleně Kožené byl zahájen 8. ročník Strun podzimu na Pražském hradě skutečně světovým způsobem. Bohužel na spoustu opravdových hudebních nadšenců nezbyly lístky. Zato sponzorské přední řady ve Španělském sále rozhodně nebyly 26. 9. zaplněné. Večer byl ve znamení většinou málo známé francouzské hudby (pochybuji, že program korespondoval s podtitulem koncertu Hradní inspirace). V úvodu jsem kvitoval, jak výborně hrají členové Pražské komorní filharmonie pod vedením Michela Swierczewského . Ravelův Náhrobek Couperinův zazněl v provedení, jaké jsem od českého orchestru ještě neslyšel. Bylo to pohlazení po duši. To pak pokračovalo ve třech poemách Šeherezáda téhož autora, jež zpívala Kožená veřejně vůbec poprvé. A byl to debut na té nejvyšší úrovni. Přímo jsem cítil, že právě tato hudba je jí osudově blízká. Svým nádherným hlasem malovala jemné imprese a pohrávala si s významovými odstíny slov. Byl to svého druhu vrchol večera. Nicméně operní árie z Gounodovy opery Romeo a Julie a Pátý březen a z Auberova Černého domina byly také u nás neslýchanou lahůdkou. Perličkou pak byla Berliozova koncertní předehra Rob Roy , motivicky rodná sestra Harolda v Itálii .

V rámci koncertu obdržela Magdalena Kožená od francouzského velvyslance Joëla De Zorziho Řád umění a literatury udělený francouzskou vládou. Stala se tak nejmladším rytířem v dějinách tohoto prestižního vyznamenání.

Luboš Stehlík

Narodil se 20. dubna 1957 v Pardubicích. Housle a zpěv studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolvoval obor Hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupil ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení hudební vědy, kde jeho diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil coby redakční benjamínek v roce 1984 v nakladatelství Editio Supraphon – oddělení knih o hudbě,  kde redigoval ledacos, od Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby až po Cimrmana v říši hudby. Po roce 1989 působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho  vymazání z českého hudebního života se stal v roce 1994  nejdříve redaktorem a poté šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Je partnerem nejlepší manželky ze všech, otcem tří dětí a dědečkem raději nespecifikovaného počtu vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.