čtvrtek, 15. září 2005

Shockující domácí násilí

Napsal(a) 

Shockující domácí násilí Shockující domácí násilí

Dva scénické projekty mladých skladatelů Miroslava Srnky (1975) Rodíme! a Michala Rataje (1975) Adam a Eva čerpají z hluboké pokladnice námětů popisujících vztah muže a ženy. Dvojice komponistů sdružení SHOCK (Soudobá Hudba Otevřená Celé Kultuře) je uvedla 14. 5. v poslední repríze ve Studiu Švandova divadla v Praze.

Malý příběh s velkým významem Miroslava Srnky byl zvukovým dokumentem zaznamenávajícím porod dítěte. Kromě nepochybně velkého subjektivního prožitku skladatele lze však na dokumentu ocenit pouze čistý zvuk: dýchání a chrochtání čerstvého novorozeněte slyšitelné z bezprostřední blízkosti mile překvapilo i zkušené matky v sále. Rodíme! nesl podtitul "vizualizace zvukového dokumentu". Naprostá tma v sále s občasným slabým světlem byla vskutku svéráznou vizualizací... Že by prostor pro posluchačovu představivost...?

Hudebně-dramatická kompozice pro dva zpěvní hlasy, herce a elektroniku Adam a Eva Michala Rataje vyprávěla konkrétně i symbolicky příběh domácího násilí páchaného na ženě. Žena, reprezentovaná boxovacím pytlem, byla nejdříve svedena Mužem (Kryštof Rimský ), posléze jí byla odepnutím z řetězu dána volnost (což se nevyplácí!) a nakonec opět připoutána řetězem a bita. V symbolické rovině vztah muže a ženy ztvárňovali Tenor (Václav Lemberk ) a Soprán (Irena Houkalová ). Časté "hrabání si na vlastním (skutečném) písečku" bylo vtipným vyjádřením jejich vztahu. Stylizované kostýmy - "brnění" ve tvaru mužského a ženského těla - dodávali oběma pěvcům i příběhu nadčasovost (výprava Daniela Klimešová ). Elektronická hudba bohužel často zpomalovala děj. Realistické libreto Marty Ljubkové by si zasloužilo rychlejší spád. V tomto případě režie Martina Kukučky a Tomáše Trpišovského (Skutr) vydala maximum, avšak jako celek se hudební a scénická složka míjely. Celý projekt byl avizován jako multimediální a snad právě tato chybějící(?) složka byla oním kamenem úrazu obou představení.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.