Vinohradské Setkávání s Karlem Pexidrem

1. března jsem navštívil v Malém Španělském sále ve Španělské ulici v Praze na Vinohradech komorní koncert 8. ročníku cyklu „Setkávání“. V tomto cyklu koncertů zve zakladatel Zdeněk Zahradník své hosty různých profesí, kteří vyprávějí o svých setkáváních s hudbou. V minulosti se tak publikum setkalo kupříkladu s redaktorem a moderátorem Václavem Žmolíkem, držiteli Ceny ČT za přínos kultuře manželi Radanou a Jiřím Waldovými, hudebním publicistou Janem Králíkem, lékařem Cyrilem Höschlem a jeho manželkou, akademickou malířkou Jitkou Štenclovou, operním režisérem Tomášem Pilařem, zvukovým mistrem Ondřejem Urbanem, houslistou Bohuslavem Matouškem, herečkou azakladatelkou Léčivého divadla Gabrielou Filippi, hercem Divadla Na Vinohradech Jiřím Žákem, s klavíristou Radoslavem Kvapilem, zakladatelkou Mezinárodního festivalu koncertního melodramu Věrou Šustíkovou, s klarinetistou Jiřím Hlaváčem, který vzpomínal také na českého skladatele působícího v USA – nositele Pulitzerovy ceny – Karla Husu, s předsedou Ústřední umělecké rady ZUŠ ČR 1993-2012, houslistou a zakladatelem Nového smyčcového kvarteta, karikaturistou Pravoslavem Kohoutem a jeho manželkou, akademickou malířkou Helenou Konstantinovou.

Tento cyklus je koncipován tak, že v první polovině večera zní hudba současných českých autorů, ve druhé polovině host poutavě hovoří o svých setkáváních s hudbou a odpovídá na dotazy z publika. První letošní koncert byl v tomto ohledu výjimečný – s jeho hostem, hudebním skladatelem, filosofem a mecenášem soudobé klasické hudby na Plzeňsku JUDr. Karlem Pexidrem jsme se setkali v „létech covidových“ už dvakrát, proto teď bylo více prostoru věnováno hudbě. Na programu tohoto koncertu s podtitulem „Hommage à Josef Hora“ byla tedy díla dvou zasloužilých, plus mínus devadesátiletých skladatelů – Zdeňka Zahradníka a jeho hosta Karla Pexidra.

Od Pexidra zazněla velmi pozoruhodná Klavírní sonáta, kterou na novém Steinwayi mistrovsky přednesla Věra Müllerová, a Sonáta pro violoncello a klavír, kterou rovněž výborně přednesl Petr NouzovskýMichaelou Augustinovou u klavíru. Zahradník se prezentoval čistě vokálně. Čtyři písňové sbírky na verše Josefa Hory Máchovské variace, Máchovské variace II, Requiem, Písně na verše J. Hory vznikly v různých údobích, přesto byl jejich výrazný hudební jazyk velmi jednotný. Zazpívala je pozoruhodná mezzosopranistka Kristina Kubová, jíž bylo rozumět každé slovo, za precizní klavírní spolupráce Barbory K. Sejákové, které v Requiem doplnily na housle a hoboj sestry Pavla a Bohdana Tesařovy.

Koncert měl jako vždy interpretačně vysokou úroveň a byl výbornou prezentací tvůrčího životního díla obou autorů. Karel Pexidr zúčastněným návštěvníkům dal k dispozici své knihy a CD – rozebrali si všechny, protože ti stálí v publiku už z minula věděli, že si i tyto přečtou a poslechnou.

Avízovaný následující koncert se uskuteční v tomtéž sále 3. května 2023 a bude věnován poctě Karla Hynka Máchy – zazní celovečerní Zahradníkův melodram Máj a písně Zrána na úsvitě. Hostem bude varhaník, historik a spisovatel, redaktor Českého rozhlasu Josef Bernard Prokop.

Sdílet článek: